Balayı Önerisi & Maldivler’de Balayı mı? Bali’de Balayı mı?

tarafından Keyifliyim
0 yorum

Bali’de Balayı ve Maldivler’de Balayı yazılarımızdan sonra sizlerden hem çok güzel yorumlar içeren hem de aklınıza takılanları soruları sorduğunuz bir çok e-mail aldık. Bunun üzerine kafalardaki soru işaretlerini biraz daha netleştirmek üzere balayı için Bali mi Maldivler mi yazısını hazırlamak istedik.

Bali’de Balayı yazımız

Sizin balayı için tercihiniz hangisi? Bali’de balayı mı yoksa Maldivler’de balayı mı?

Bunun için önce nasıl bir balayı tatili istediğinizi belirlemek gerekiyor. Bu da tabi nasıl bir düğün süreci geçirdiğinize bağlı olarak ya da tatil alışkanlarınıza göre değişiyor.

Öncelikle kendinize şu soruları sormalısınız. Bu cümlelerden hangileri size yakın geliyor?

  1. Düğün süreci sakin bir şekilde geçti ve şimdi biraz daha macera arıyorum.
  2. Balayı için uzun uzun vaktim var.
  3. Her zaman yeni bir aktivite öğrenmek hoşuma gider. Buna dalga sörfü öğrenmek de dahil.
  4. Bu seyahatte biraz yan gelip yatmak ve keyfime bakmak istiyorum.
  5. Her gun ama her gun masaj yaptırsam yine de doyamam
  6. Su altında vakit geçirmek hoşuma gidiyor ve o renkli dünyayı merak ediyorum
  7. Yeni kültürler tanımak isterim. Her zaman bulunduğum bölgedeki insanlar nasıl bir hayat yaşıyor diye merak ederim.
  8. Daha çok lüks hizmetleri, mavi ve temiz suyun tadını çıkarmayı, kumsallarda keyif yapmayı ve mahremiyeti severim. Turistik yerler ve kalabalık ortamlardan çok tenha ve kafa dinleyebileceğim, hoş vakit geçirebileceğim bir balayı arıyorum.

Sizin cümleleriniz 1,2,3,5,7 ise Bali’de balayı size daha uygun diyebilirim. 4,6,8 hoşunuza gittiyse o zaman Maldivler’de balayını tercih edebilirsiniz.

Evlilik yıldönümü ya da balayı için nereye gitmeliyim diye düşünüyorsanız ve Bali ile Maldivler arasında kaldıysanız, bu yazımızda hemen her yönüyle iki balayı destinasyonu arasındaki farkı keşfedebilirsiniz.

Bizim tercihimiz Bali’de balayına gitmek ve evlilik yıl dönümüzü Maldivler’de kutlamak üzerine oldu.

Bali mi Maldivler mi? Balayı için hangisini tercih etmeliyim? Evlilik yıldönümü için Bali’ye mi Maldivler’e mi gitmeliyiz?

Şimdi tüm bu soruların cevapları ile hazırladığımız Bali mi Maldivler mi? Balayında Maldivlere mi gitmeliyim yoksa Bali’ye mi? diye düşünenenlere özel Bali – Maldivler karşılaştırmamızı aşağıda bulabilirsiniz.

SÜRE: Bu seyahat için ne kadarlık bir zamanınız var?

Maldivler’de balayı: Eğer balayı için 4-5 günlük bir zamanınız varsa Maldivler’i tercih edebilirsiniz.

Bali’de balayı: Bali, Maldivler’e nispeten daha uzak olduğu için en az 1 hafta gerekiyor.

TARİH: Balayına ya da evlilik yıl dönümü kutlamanıza ne zaman gitmeyi planlıyorsunuz?

Maldivler’de balayı: Maldivler için en uygun zaman Aralık-Nisan ayları arası. Bunun dışında da giderseniz elbette güzel ancak beklenmedik anlarda yağmur riskiyle karşılaşma ihtimaliniz yüksek. Her an güneşin tadını çıkaramayabilirsiniz. Ancak kış dönemine denk gelen bir tarihiniz varsa, Maldivler’de balayı sizin için doğru tercih olabilir.

View this post on Instagram

Follow us around Maldives 📽 Bu gece de rüyalarımızda Maldivler'i görelim diye videoyu paylaşmak istedik.. Uzun versiyonu Youtube'da! 🙂 Youtube'da "keyifliyim" kanalımızı takip etmeyi unutmayın 🤗 . . . . . @milaidhoo @qatarairways @beautifulhotels @beautifuldestinations @luxuryworldtraveler @hotels @visitmaldives @beautifulmaldives @maldives #onlyforluxury #beautifulhotels #vacations #instalove #instagood #photooftheday #bestvacations #beautifulhotels #vacations #hotelsandresorts #picoftheday #vacationwolf #r #thejetsettraveler #hello_worldpics #worldtravelbook #resortsmagazine #welovehotels #zamanidurdur #objektifimdenyansiyanlar #gununkaresi #benimkadrajim #aniyakala #maldives #honeymoon #visitmaldives #luxuryworldtraveler

A post shared by Miray ve Tolga (@keyifliyim) on

Bali’de balayı: Bali için en uygun zamanlar Temmuz – Ağustos ayları. Her dönem nemi yüksek olan Bali’de bunun dışındaki tarihlerde de gidebilirsiniz. Ancak kış döneminde yağmura yakalanma riskiniz daha yüksek. Özellikle yaz düğünleri sonrası Bali daha çok tercih ediliyor. Siz de balayına yazın gidecekseniz Bali’yi tercih edebilirsiniz.

UÇUŞ: Uzun uçuş insanı mısınız? Yoksa hemen varmak mı isterseniz? Balayı’na giderken aktarmalı mı yoksa aktarmasız mı uçuş tercih edersiniz?

Maldivler’de balayı: Türk Hava Yolları ile Istanbul’dan yaklaşık 8 saat süren bir uçuş ile aktarmasız olarak Male’ye gidebilir. Oradan deniz uçağı ile kolayca adanıza geçebilirsiniz. Maldivler’e uçuş Bali’ye göre nispeten daha kısa sürüyor.

View this post on Instagram

Chillin' under a coconut tree 🌴 @milaidhoo

A post shared by Miray ve Tolga (@keyifliyim) on

Bali’de balayı: Bali’ye gitmek için en az 1 aktarma yapmanız gerekiyor. Uçuş süresi ise minimum 15 saatin üzerinde oluyor. Biraz daha uzun vaktiniz varsa, önce Singapur’a uçup orada bir kaç gün vakit geçirdikten sonra Bali’ye gitmenizi tavsiye ederiz.

DENİZ: Balayı sizin için denizden hiç çıkmadan yüzmek mi demek yoksa macera mı arıyorsunuz? Sizin tatil anlayışınız deniz kum güneş mi?

Maldivler’de balayı: Maldivler’de bugüne kadar yaşadığınız en güzel deniz deneyimlerinden birini yaşayabilirsiniz. Hint okyanusunun mavi-turkuaz rengindeki suyunda balıklar gibi hiç denizden çıkmadan vakit geçirebilir, ayrıca otelin size sağlayacağı şnorkeliniz ile suyun altındaki renkli dünyayı keşfedebilirsiniz.

Bali’de balayı: Eğer sizin tatil ve balayından beklentiniz yüzmek ve güneşlenmek üzerineyse açıkça söylemek isteriz ki Bali’de balayı yaptığınızda denize girebilecek pek fazla yer bulamayacaksınız. Birbirinden güzel kumsallarında okyanus açıklarında olduğu için yüksek dalgalar bulunuyor bu yüzden yüzmekten çok sörf yapmaya elverişli bir deniz sizi bekliyor.

Eğer denize girmek isterseniz Bali yakınındaki Gili Adaları’na ya da Lombok’a gidebilirsiniz.

AKTIVITELER: Sakin bir balayı mı hayal ediyorsunuz yoksa yeni yerler keşfetmek ve farklı aktivitelere katılmak mı sizi cezbediyor?

Maldivler’de balayı: Maldivler daha çok sakin kalıp, her biri ayrı bir adayı kaplayan resort otellerde sessizlikle birlikte birbirinizi keşfedebileceğiniz güzellikleri size sunuyor. Daha çok su altı aktiviteleri, şnorkel, scuba-diving, ya da denk gelirseniz mantraların göçünü izleyeceğiniz aktiviteler bulunuyor. Sakin ve huzurlu bir balayı için Maldivler’i tercih edebilirsiniz.

Bali’de balayı: Bali’de ada içerisinde motor kiralayıp adanın altını üstünü getirebilir, akşamları Kecak danslarını ve özel showlarını izleyebilir, ertesi gün Bali’de Kuta’da sahilde dalga sörfü öğrenebilirsiniz. Bunu yanı sıra Uluwatu, Tanah Lot gibi birbirinden farklı tapınakları gezebilir ya da Ubud’da pirinç tarlalarında bisiklete binebilirsiniz. Macera ve keşif arıyorsanız Bali’yi tercih etmelisiniz.

RENKLER: Mavi mi Yeşil mi? Hangisi daha çok ilginizi çekiyor?

Maldivler’de balayı: Denizin rengi mavi. Mavinin tüm tonlarını özellikle açık mavi- turkuaz rengi görmek isterseniz balayı rotanız Maldivler olmalı.

View this post on Instagram

Günaydın 🌸

A post shared by Miray ve Tolga (@keyifliyim) on

Bali’de balayı: Doğanın rengi yeşil. Yeşil’in binbir tonu ve alabildiğine uzanan pirinç tarlaları, ormanları keşfetmek isterseniz balayı rotanız Bali olmalı.

KÜLTÜR: Balayı’na gitmişken dünya üzerinde farklı bir kültürü daha keşfetmek ister misiniz? Yoksa bu seyahat daha çok kendinizi ya da birbirinizi keşfetmek üzere mi?

Maldivler’de balayı: Maldivler kültür turundan çok dinlenmek için balayı tercihiniz olabilir. Male’nin hikayesi dışında daha çok lüks resortların ve denizin keyfini çıkarmak için gidilmeli.

Bali’de balayı: Tanrılar adası olarak da adlandırılan Bali’de hemen yerde tapınaklar ve farklı kültürel öğeler görebilirsiniz. Eğer isterseniz yerlilerden biriyle görüşüp, ya da yerel bir rehber ile anlaşıp Bali kültürü hakkında daha derin bir bilgiye ulaşabilirsiniz.

MASAJ: Her an masaj yaptırabilirim, yumuş yumuş olana kadar masaj yaptırmak isterim diyor musunuz?

Maldivler’de balayı: Maldivler’de okyanusa karşı masaj yaptırabileceğiniz alanlar mevcut, ancak bir Bali gibi değil.

Bali’de balayı: Masajın ana vatanı Bali’de sokağa çıktığınız anda hemen her yerde butik masaj salonları görebilirsiniz. Kimisinde saatlerinizi geçirirken, kimisinde akşamüstü eve dönerken yol üzerinde kısa bir vaktiniz varsa yalnızca ayak masajı yaptırıp günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

ANAHTAR KELİME: Her gittiğimiz şehrin bizim için bir anahtar kelimesi var. Sizce Bali ve Maldivler için anahtar kelimeler neler olabilir?

Maldivler’de balayı: Maldivler’in anahtar kelimeleri: Sakinlik ve Özel Alan

Bali’de balayı: Bali’nin ise hem Özel alan hem de Macera ve Sosyalleşme

KUMSALLAR: Tek bir kumsal olsun ve her şeyiyle mükemmel olsun mu istersiniz? Yoksa farklı kumsallarda farklı tatlar ve deneyimler keşfetmek mi?

Maldivler’de balayı: Bembeyaz kumlar ve büyüleyici bir kumsal, o kumsalda yaşayacağınız gün batımı anları, hatta daha da özeli olan sizden başka kimsenin olmadığı üzerinde bir yerleşim olmayan ıssız adaları ile belki de dünyanın en güzel kumsalları Maldivler’de yer alıyor.

Bali’de balayı: Bali’de birbirinden farklı ve her biri başka bir özelliğe sahip bir çok kumsal bulunuyor. Yüzmekten çok güneşlenmek, gün batımı izlemek, ya da sörf yapmak için gidebilirsiniz.

INTERNET: Internetten asla kopamam, her an bana ulaşabilsinler isterim. Telefonum balayında olsa bile hep açık olsun isterim diyor musunuz?

Maldivler’de balayı: Maldivler’de hiç bir telefon operatörü ile internete giremezsiniz. Yalnızca otelin sağladığı wifi üzerinden internet erişimi sağlayabilirsiniz. Sessizce ve telefonsuz bir kaç gün geçirmek ve daha size özel bir balayı deneyimi yaşamak isterseniz Maldivler’i tercih edebilirsiniz.

Bali’de balayı: Bali Endonezya’ya bağlı olduğu için tarifenizle bağlı olarak Endonezya’da geçerli interneti kullanabilirsiniz. Hemen yerde wi-fi da bulabilmeniz mümkün. Onca aksiyon dolu anı internette paylaşmak da isteyebilirsiniz 🙂

KIYAFET: Balayına giderken bavulunuza neler almalısınız? Hayalinizdeki balayını yanınıza alacaklarınızın hayali de bazen tanımlayabilir 🙂

Maldivler’de balayı: Maldivler’in en önemli özelliklerinden biri adalar içerisinde çıplak ayak geziyor olmanız. Yol haricinde gece gündüz farketmez, ayakkabıya ihtiyacınız yok. Bir kaç mayo ve bikini bir pareo ve bir elbise ile bütün tatili geçirebilirsiniz.

Bali’de balayı: Bali’de her duruma uygun farklı kıyafetler yanınıza alabilirsiniz. Gündüzleri plajlarda geçirmek için sandalet, bisiklet turları için spor ayakkabı, gece şehir merkezindeki gece kulüpleri için belki bir dolgu topuk ayakkabı. Bir kaç şort, tişört ve elbiseler…

EGZOTİK CANLILAR: Gittiğim yerde ilginç ve egzotik canlılarla da tanışmak istiyorum diyor musunuz? Balayı’na gidip fillerle tanışmak, maymunları beslemek ister misiniz?

Maldivler’de balayı: Maldivler’de daha çok su altı canlılarını, rengarenk balıkları görebilirsiniz.

Bali’de balayı: Bali’de ise Bali hayvanat bahçesinde filleri sevebilir, Maymun Ormanı’nda maymunları muzla besleyebilirsiniz. Hatta kumsallarda köpek gezdirir gibi maymunlarını gezdiren kişilere rastlamanız mümkün.

https://www.instagram.com/p/BU9P0aVj9Ta/?taken-by=keyifliyim

MALİYET: Her yerde her bütçeye uygun bir seyahat yapmanız mümkün. Bu sebeple biz genelde bütçelerden çok deneyimler üzerine paylaşımlarda bulunuyoruz. Ancak bu soru sizden çok geldiği için bu karşılaştırmaya eklemek istedik.

Maldivler’de balayı: Her ikisinde de resortlar ve uçak biletleri dönemsel olarak değişebiliyor, ancak Maldivler’de uçak ve otel haricinde bir şey yapmak ya da deneyimlemek istediğinizde ücretler Bali’ye göre çok daha yüksek oluyor.

Bali’de balayı: Bali’ye giderken otel ve uçağı hesaplayın, orada yapacağınız harcamalar için çok yüksek bütçelere ihtiyacınız olmayacak. En çok istediğiniz şey masaj ise Türkiye’dekinin 5’te biri fiyatına masaj yaptırabiliyorsunuz. Bu yazıdaki karşılaştırma noktamız da masaj fiyatları olsun 🙂

Balayı için Bali mi Maldivler mi? Balayında hangisine gitsem sorularınızın cevapları için hazırladığımız yazımız umarım sizin için faydalı olmuştur. Sizin tercihiniz hangisi oldu? Bu yazımızın altına yorum olarak bırakın, merak ederim 🙂

Bali’de Balayı için burayı inceleyebilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz olursa da bu yazıya yorum yazabilir ya da miraytolgaoncu@gmail.com mail adresimize daha önce de olduğu gibi aklınıza takılan tüm soruları yazabilirsiniz.

Şimdiden keyifli bir dileriz.

Beğeneceğin diğer yazılarımız

Yorum Yap