Long Neck Karen Village I Chiang Mai’de Özel Bir Kabile Deneyimi

tarafından Keyifliyim
0 yorum

Natgeo’da izlediğiniz uzun boyunlu, boyunlarında altın halkalar olan kadınları hatırlıyor musunuz? Güzel yüzlerinin arkasında anlam dolu bakışları ile beni her zaman etkileyen bir kabiledir Karen kabilesi!

Tayland seyahatimizi planlarken, kuzeye, güzel Chiang Mai’ye gitmek ve Long Neck Karen Village kadınlarını görmek bizi hem heyecanlandıran hem de düşündüren bir fikirdi.

Long Neck Karen Village ve Long Neck Karen Kadınları Hakkında

Myanmar ve Burma’dan Tayland’ın kuzeyine gelen bu kabileler bugün Tayland’ın en çok ilgi çeken deneyimleri arasında yer alıyor. Tayland hükümeti tarafında turizme katkı sağlaması için kendi ülkelerinden buraya getirilen bu narin kadınlar; farklı ve izole köylerde yaşamlarını sürerken; hem ürettikleri el işleri ile hem de ‘çarpıcı’ dış görünüşleri ile Tayland’a gelen ziyaretçiler için önemli bir ilgi odağı oluyor.

Biz, Long Neck Karen kadınlarını görmek için heyecanlanırken, araştırdıkça ve Chiang Mai’ye yaklaştıkça onları görmekle görmemek arasında bir karar vermekte zorlandık! Kısaca bir içsel değerlendirmenin sonrasında, bu özel kabileyi yerinde görmeye karar verdik!

Myanmar(Burma)’dan gelen birçok kabile bulunurken, bunların en çok bilineni boyunlarına pirinç halkalar takan Karen kabilesi ‘Padaung’. Bu köyün kadınları her 4 yılda bir boyunlarına taktıkları halkaların ağırlığı ile omuzlarını ve göğüs kafeslerini aşağıya doğru indirirken, boyunlarını zayıflatıyor ve kendilerine bu çarpıcı görüntüyü veriyorlar.

Long Neck Village kadınları neden boyunlarına halka takıyor? 

Bu güzel kadınlar, boyunları ile birlikte dizlerine taktıkları halkaları geleneksel bir inanış için yapıyorlar.

Eski zamanlarda hem güzellik hem de köylerine saldıran kaplanlara karşı kendilerini korumak için bu halkaları takan güzel Karen kadınları, bugünlerde ise köylerine daha fazla turist çekmek ve geleneklerini sürdürüyorlar.

Köye girdikten sonra yaşça büyük Karen kadınları ile birlikte genç kadınların da boyunlarında bu halkaları görmek sizi oldukça etkiliyor.

Tripguruile birlikte yaptığımız bu özel Karen köyü deneyimi, bu güzel kadınlarla kurduğumuz göz temasları ve sessizce birbirimize baktığımız anları muhtemelen hayatımız boyunca unutamayacağız.

Long Neck Village köyüne gitmek ve gitmemeyi sizin tercihinize bırakıyoruz. Karen kabilelerinin köylerine giderek, bu köylerin gelirine katkı sağlayabileceğiniz için biz bu deneyimi yaşamanızı öneriyoruz.

Yarım günlük Tripguru turunun 2.bölümünde ise, Karen köyünden 15 dakikalık mesafede çok özel bir Orkide yetiştirme bahçesini keşfedebiliyorsunuz.

Bizim için hem keyifli hem de çok özel bir deneyim olan Long Neck Karen Köyü’nü birlikte tekrar gezelim mi?

Beğeneceğin diğer yazılarımız

Yorum Yap