Chiang Mai’de Fillerle Arkadaş Olmak I Elephant Sanctuary Camp Deneyimi!

tarafından Keyifliyim
0 yorum

25 günlük Tayland seyahatimizin en son şehri olan Chiang Mai tapınakları, doğası ve verdiği özel hislerle birlikte şehrin dışında yaşattığı özel deneyimlerle de bizi en çok heyecanlandıran destinasyonlardan birisi oldu.

Chiang Mai’ye gelirken, yaşamak istediğimiz deneyimlerin başında ‘fillerle birlikte zaman geçirmek’ vardı. Fillerle birlikte zaman geçirmek, onların yaşam alanına girmek diyoruz çünkü ziyaret edeceğimiz Chiang Mai Elephant Sanctuary Camp, uzak doğu ve Asya ülkelerinde alışık olduğumuz fillere binme turlarından çok daha farklı olacaktı.

Chiang Mai’de yapılacakların başında gelen Elephant Sanctuary Kampı nedir? 

Asya seyahatlerinin ikonik turlarından biri olan fil turları yerini bu sevimli hayvanları koruyan, onlarla nehirde yıkanma, çamur banyosu yapma, birlikte öğle yemeği yeme gibi özel deneyimler sunan programlara yerini bırakıyor.

Chiang Mai’ye ulaştığımızda şehrin yaklaşık yarım saat dışında yer alan bu kamplardan birisini ziyaret etmek için TRIPGURUüzerinden keyifli bir tura kayıt olduk.

Ertesi gün 40 dakikalık heyecanlı ve eğlenceli bir yolculukla Elephant Sanctuary Camp’e ulaşmak için Tripguru ekibi ile otelimizin önünde buluştuk.

Fillerin doğal yaşam alanlarında onlarla zaman geçireceğimiz bu keyifli gün için sabah erkenden yola çıktık. Kampa vardığımızda, sıcak kanlı rehberimiz filler, kamp ve filler geldiğiniz yapmamız gerekenlerle ilgili kısa bir brief verdikten sonra ellerimize muzları aldık ve sevimli dostlarımızı beklemeye başladık.

Fillerle İlk Tanışma

Kampta ilk olarak ‘Mahut’ yani hayatını fillere adayan, fil yetiştiricileri ilk tanıştık. Her filin kendisine bakan özel bir mahutu oluyor. Mahutlardan birisi özel bir sesle, filleri yanımıza davet etmek için diğer mahutlara seslendikten 2 dakika sonra, ortalama 5 tonluk filler üzerimize doğru koşmaya başladı.

Muzları kaçırmadan, sakince uzattığımızda bu kocaman dostlarımızın aslında ne kadar da uyumlu ve eğlenceli olduklarını hissetmeye başladık.

30 dakika boyunca, filleri aramızda hiçbir engel olmadan ellerimizle besledikten sonra, mahutumuz şimdi çamur banyosu ve nehirde yıkanma zamanı dedi!

Fillerle birlikte çamur banyosuna giderken, hayatımız boyunca unutamayacağımız bir deneyim yaşamanın keyfini çıkardık.  Bu kocaman fillerin farklı yerlerde, zorla ve belli acılar çektirilerek şovlar yaptırıldığını düşünmek içten içe bizi üzse de; şu anda bulundukları bu keyifli kampta ne kadar mutlu olduklarını görmek bizi de çok mutlu etti!

TripGuruile aldığımız yarım günlük bu keyifli turda, fillerle çamur banyosu yapıp, kendi ellerimizle onları yıkadıktan sonra doğal bir kaynaktan gelen nehirde birlikte temizlendik ve 4 saatlik keyifli turu tamamladık.

Turun sonunda, geleneksel Tayland yemeklerini de tadıp otelimize doğru keyifli anılarla yola çıktık.

Dünya’nın farklı yerlerinde, tacize uğrayan, şovlar uğruna belirli dayatmalarla eğitilen bu fillerin hayatlarının devamında mutlu bir şekilde yaşadığı bu kamplara gelmek bizim için çok özel bir deneyimdi. TripGuruile bu tura katılarak, turun gelirlerinden bir kısmının da kampa bağış olduğunu öğrenmek de bizi çok mutlu etti.

Chiang Mai’de bulunan bu kampların benzeri Phuket’te de bulunuyor.

Size de tavsiyemiz, Tayland ya da Asya’da gideceğiniz keyifli bir ülkede, binicilik yapılan şovlar yerine bu kamplara gelerek, hem fillere destek olabilir hem de sizi içsel olarak çok mutlu edecek bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Önerimiz: Trip Guru Fil Turu

Chiang Mai’de fillerle geçirdiğimiz keyifli anları izlemek ister misiniz?

Sevgiler!

Beğeneceğin diğer yazılarımız

Yorum Yap