Seyahat Sigortası Neden Önemli? Tayland’da Başımıza Neler Geldi?

tarafından Keyifliyim
0 yorum

Yıllardır her seyahate çıktığımız gün seyahat sigortası yaptırıp, hiç kullanmadan seyahatten döndükten sonra ise yine kullanmadık ama olsun bir şey olsaydı, başımıza beklenmedik bir şey gelseydi ne yapardık? dediğimiz bir konuyu bugün ele alacağız. Bunun sebebi ise son Tayland seyahatimizde yaşadığımız rahatsızlıkla birlikte ilk defa kullanıp, “iyi ki de bugüne kadar her seferinde yaptırmışız” demiş olmamız.

İlk yurtdışına çıkışlarda, bazen yurtdışı turlarla seyahat ettiğinizde ya da bazı vize başvurularında “zorunlu” olarak yaptırılır seyahat sigortası. Sonrasında ise, vizesiz ülkelere yapılan seyahatlerde, ya da daha önceden alınmış Schengen vizesini yeniden kullanıp yeni bir Avrupa seyahatine çıkmadan önce akıldan çıkar. Bu yazımızda ise seyahat sigortasını nereye giderseniz gidin yaptırmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Seyahat sigortası nedir, neden yaptırmalısınız ne en kolay nasıl yaptırırsınız sorularının cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bundan sonra bir seyahate hazırlanırken yapmanız gerekenlerin başında seyahat sigortası da gelmedi. Neden mi? Yazının devamına bekleriz.

Seyahat sigortası, ya da yurtdışı seyahat sağlık sigortası, seyahat ederken rahatsızlandığınızda, hastalandığınızda ya da herhangi bir kaza geçirdiğinizde doğacak masraflarınız için size güvence sağlıyor.

Kimi sinema filmlerinde bir altyazı geçer, “gerçek bir hikayeden alıntıdır” diye. Bizim seyahat sağlık sigortası hikayemiz de çok kısa bir süre önce kendimizin yaşadığı gerçek bir hikaye.

Hemen her seyahatimizde hep de aklımıza yola çıktığımız gün gelen seyahat sigortasını bugüne kadar tüm seyahatlerimizde yaptırmış olsak da hep bir sonraki geldiğinde yaptırmasak da gideriz gerçekten gerek var mı diye sorguladık. Bitmeyen Balayı’na çıktığımızda ise yolculuk uzun olduğundan tüm önlemleri tam olarak almak istedik. Yine ilk gün hem de daha Istanbul’da havaalanında iken, seyahat sigortası teklifimizi almayı web sitesi üzerinden çok değil, süre tutsak 1 dakikalık bir işlem ile uçağı beklerken hallettik. Tek yapmanız gereken seyahat edeceğiniz bölgeyi, seyahat tarihlerinizi ve kimlik bilgilerinizi sisteme girmek ve sigorta teklifinizi görmek. Bu kadar kolay aslında.

HİKAYE SONRASINDA KENDİNİ GÖSTERDİ

Tayland’ın ilk 10 gününde her şey çok yolundaydı. Dışarıda sokak yemekleri de denedik, farklı otellerde konaklayıp farklı suları da içtik. Her seferinde antibakteriyel mendillerle elimizi temizledik, çok dikkatliydik. Ancak 10 gün sonra bize bir rahatlama geldi. “Nasılsa bir şey olmadı”lardan, “bana bir şey olmaz”lara kadar devam eden sürecin sonunda tam 10. günde bir anda başlayan karın ağrısı ve halsizlik sonrası gece 39 derece ateşi görünce, lavabo-yatak odası arasında geçen süreçle birlikte otelden yardım istedik. Otel görevlileri eşliğinde hastaneye vardığımızda Doktor Chusak isimli Tay bir doktor gerekli kontrolleri ve tahlileri yaptı, bir gece hastanede yattık. Ertesi gün Doktor Chusak bizi bir günde iyileştirmenin mutluğunu taşırken, bir antibiyotik, bir kaç mide ilacı ve kibarca bir zarf içerisinde yüklü bir fatura ile otele geri gönderdi.

Tayland kadar düşük maliyetli uygun bir ülkede bile bu kadar yüksek gelen fatura, kimsenin başına gelmesini istemeyeceğimiz ama seyahatlerde de bir o kadar olası kırık çıkık zehirlenme vakaları için özellikle daha gelişmiş ülkelerde çok daha yüksek olabilirdi.

Geri döndükten sonra sigorta şirketini arayıp durumu anlattık. Pasaport fotokopileri -üzerindeki pullardan orada olduğunuz tarihin kontrol edilmesi için- ve hastane faturasını gönderdik. Yaklaşık 1 hafta içerisinde sigorta onayları çıktı ve biz farklı tecrübeler edindiğimiz bu keyifli seyahati iyi günlerle hatırlarken, bu küçük zehirlenme olayı için ödediğimiz tutarı geri alınca tamamen hafızalardan ve eksi hesaplardan sildik.

Hesabımıza geri yatan doktor faturasının tutarı ardından, hem bu süreci baştan sona deneyimlediğimiz için hem de ne olur ne olmaz sizin de başınıza gelebilir diye düşündüğümüz için de paylaşmak istedik. Havaalanında ihmal etmeyip yaptırdığımız seyahat sigortası bizi yüksek bir fatura ödemekten kolayca kurtardı!

Biz kasko teklifimizi daha önce işbirliği yaptığımız Unico Sigorta’dan almıştık. Yeni seyahatler için de kasko sigortamızı yaptırdığımız aynı yerden sigorta işlemlerimizi halletmeye devam ediyoruz. Hem uygun teklifler sunduğu hem de çok pratik olduğu için, ister Avrupa, ister Asya ister Amerika olsun, yurtdışına çıkmadan önce hızlıca yaptırıp kafanız rahat gidebiliyorsunuz.

Bunların yanı sıra seyahat sigortası yaptırmanın başka faydaları da var. Bagajınızın kaybolduğunda tazminat alabiliyorsunuz. (Daha önce uzun uçuşların birinde bagajımız da kaybolmuştu, bu hikayeyi ayrıca anlatacağım) Her hangi özel bir durum yaşandığında bagajınız size ulaştırılıyor. Uçağınızın rötar yaptığında durumlarda da sizi güvence altına alıyor.

Siz de seyahatlerde kendinizi güven hissetmek ve seyahat sigortası yaptırmak isterseniz diye Unico Sigorta’nın seyahat sağlık sigortası bölümünün linkini buraya bırakıyoruz.

https://www.unicosigorta.com.tr/seyahat-sigortasi

Kazasız belasız mutlu mesut eden keyifli tatiller sizin olsun!

Beğeneceğin diğer yazılarımız

Yorum Yap