İzlanda Seyahat Rehberi |Ateş,Buz,Kuzey Işıkları

tarafından Keyifliyim
0 yorum

İzlanda Reykjavik gezilecek yerler yazımızda, İzlanda Reykjavik’te görülecek yerler, Kuzey Işıkları, Güney İzlanda rehberi, Blue Lagoon ile ilgili bilgileri, İzlanda Reykjavik gezi rehberi, İzlanda Reykjavik hakkında bilgi, İzlanda Reykjavik ulaşım rehberi, Reykjavik – Keflavik havaalanı ulaşım rehberi gibi detayları bulabileceksiniz.

Iceland_Blacksandbeach_SouthIceland1

Fire + Ice (Ateş ve Buz) olarak bilinen İzlanda’ya seyahat etmek ve İzlanda’da yaşanacak en unutulmaz anlardan biri olan Kuzey Işıkları’na şahit olmak bir çok kişi gibi bizim de en büyük hayallerimizden biriydi.

Yeni evli bir çift olarak, balayı için soğuk bulduğumuz ama ikinci bir balayı hakkımız olsa mutlaka giderdik dediğimiz ülke, İzlanda’ydı. Biz de bu seyahatimizde Stockholm’de geçirdiğimiz modern ve büyüleyici zamanın ardından, rotamızı İzlanda, Reyjkavik’e doğru çevirdik.

Kuzey Atlantik Denizi’nde 300.000 nüfuslu bir ada olan İzlanda, Grönlend’e 350km uzaklıkta yer alıyor. 861 yılında Norveçlilerin keşfinin ardından, sırasıyla Norveç ve Danimarka bu eşsiz adayı sahiplenmiştir. 1944’te ABD’nin tanıması ile birlikte Danimarka’dan ayrılarak İzlanda bağımsızlığını ilan etmiştir.

Ordusu olmadığı halde Nato’ya üye olan tek ülke olarak da bilinen İzlanda’nın merkezi Reykjavik’tir. Vikinglerden gelen tarihi anıların yanı sıra, doğasıyla her gideni büyülemeyi başarıyor.

Iceland_Golden_Circle_Horses4

Stockholm’den sonra 3 saat 15 dakikalık bir uçuşun ardından İzlanda’da bulunan yaklaşık 50 farklı havalimanından biri, Keflavik uluslararası havalimanına ulaştık. İzlanda’ya vardığımızda Stockholm’den daha soğuk bir hava ile karşılaşmayı beklerken Gulf Stream’in etkisiyle nispeten daha sıcak bir hava size hoşgeldin diyor. ♥

İzlanda’ya nasıl gidilir? İzlanda uçak önerisi

İzlanda, yalnızca kışın değil yazın da keşfetmek ve doğasıyla bütünleşmek için eşsiz bir yer. Adaya ulaşmak için, Oslo, Kopenhag, Berlin, Amsterdam Stockholm gibi başlıca büyük şehirlerden her gün direk uçuşlar var.

İzlanda’ya gitmek için biz Stockholm’u tercih ettik. Bu sayede Stockholm’de de 1 gün geçirme fırsatı bulduk. Stockholm’e Pegasus’la ulaştıktan sonra 1 günlük bir mola verdik.

Stockholm’e öğle saatlerinde ulaştıktan sonra tüm gün Stockholm’u gezme şansımız oldu. Stockholm yazımız için buraya bakabilirsiniz.

İzlanda_Guneyİzlanda_Yapilacaklar

Ertesi gün, WowAir ile Stockholm’den Reykjavik’e geçtik. İzlanda’ya Wowair, Icelandair, SAS uçuyor. Avrupa’daki bir çok büyük şehirden karşılıklı uçuşu olan bu havayolu şirketlerini seferlerine bakarak, gitmek istediğiniz bir Avrupa şehriyle kombinlerseniz harika bir seyahat programı olabilir.

[divider]Keyifli İzlanda Rehberimiz:[/divider]

İzlanda’da nerede kalınır?  İzlanda otel önerileri

İzlanda’da her bütçeye uygun bir otel bulunuyor.Biz iki farklı otel deneyimleyerek aralarındaki farkları da görmek isteyince ilk durağımız uygun bütçeli Hlemmur Square Hotel, ikincisi ise İzlanda’nın en lüks ve tasarım otellerinden biri Icelandair Marina Hotel oldu.

İzlanda’da oteller hayatın her alanında olduğu gibi pahalı.Bizim bu seyahatimizde tercih ettiğimiz 2 oteli size mutlaka öneriyoruz!

Hlemmur Square, şehrin merkezine arabayla 5 dakika uzaklıkta yer alıyor. Alt katı daha çok gençlere hitap eden bir hostel iken, üst katlarında özel bir kart ile girebildiğiniz lüks odaları bulunuyor. 6.kattaki teraslı odayı tercih ederseniz, Hllemmur Square size şehri izleme fırsatını da sunuyor.

Icelandair Hotel Marina ise kapıdan içeri girdiğiniz anda dağ evlerini andıran havası, şömine kenarı sohbet eden konukları ve minimalist tasarlanmış odaları ile İzlanda’nın en güzel otellerinden biri. Limanda yer alan Icelandair Marina çok keyifli bir kahvaltı ve bir ortam sunuyor. Odaları ufak olsa da herşey minimal düşünülmüş ve tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyor. Şampuanları ve sabunlarının L’occitane olduğunu da eklemek isteriz. 🙂

Iceland-Reykjavik-Icelandair-Hotel-Marina19 Reykjavik-Hlemmur-Square-Hotel-and-Hostel11

İzlanda’da ada içi ulaşım nasıl?

İzlanda’da doğayla bütünleşmek için isterseniz kendiniz araba kiralayabilirsiniz, isterseniz turlara da katılıp daha güvenli seyahat edebilirsiniz.

Adaya vardığımızda zamanınızı daha iyi kullanmak için Havalimanı’ndan Go Iceland ile araba kiralayıp ilk durak olarak Blue Lagoon’a gitmek üzere yola çıktık.

Iceland_Car_Rental_Roads1

İzlanda’da araba kiralarken, ilk olarak farklı sigorta seçeneklerinden hangilerini yapmak istediğinizi soruyorlar. Bölgede en çok yaşanan kazalardan biri yerdeki çakıl taşları sürüş esnasında sekip cama çarpması ile arabanın camlarından birinin zarar görmesi ve kırılması, ikinci ise zaman zaman esen aşırı rüzgardan dolayı, kapıyı dikkatle açmadığınızda , rüzgardan kapının kopup, rüzgara karışarak uçması yer alıyor. Kutup dairesinde olduğunuzu ve havanın çok hızlı değişebileceğini göz önünde bulundurarak sigortada üst bir koruma paketi seçmenizi öneriyoruz.

Adaya ilk indiğiniz anda doğanın araçlara ve yaşama nasıl hükmettiğini bu sayede anlıyorsunuz.

İzlanda’da otobüsü pek tavsiye ettiğimiz söylenemez. Reykjavik’in etrafını keşfetmek, özgürce gezmek ve Kuzey Işıkları zamanı oradaysanız şehrin dışına karanlık bölgelere dilediğiniz gibi gitmek için mutlaka araba kiralamanızı öneriyoruz.

Reykjavik Hakkında


Reykjavik
İzlanda’nın en büyük şehri. İzlanda’ya geldiğinizde Keflavik havaalanından sonra direk buraya gelebilirsiniz. Şehir küçük evleri, tertemiz sokakları, güzel insanları, bir çok zevke hitap eden restoranları ile çok keyifli!

Reykjavik-Iceland-City-Center13

Reykjavik, İzlanda’nın her anlamda merkezi şehri. Reykjavik, size verdiği huzur,güven ve eğlence duygusuylaDünya üzerinde olmadığınız hisse kapılmanızı sağlıyor. Şehir sakin olduğu kadar havasıyla da çok temiz. Bütün enerjisini doğal yer altı kaynaklarından sağlayan Reykjavik’te birçok Avrupa şehrinde olduğu gibi musluktan tertemiz su içilebiliyor.

İzlanda’yı ve doğa harikalarını keşfetmek için bizce Reykjavik’e 1 gün ayırmak yeterli. Bizim 4 günlük İzlanda seyahatimizde Reykjavik’te 2 akşam yemeği yedik ve yarım gün geçirdik. Diğer günlerde ise; Güney İzlandada şelaler, volkanik kumsallar, buzul göllerini gördük ve İzlanda’nın muhteşem doğasına kendimizi bıraktık.Reykjavik-Iceland-City-Center2

Reykjavik’te başlıca görülecek yerler

Şehrin ana caddeleri

Bankastraeti, Laugavegur ve Skolavördustigur Reykjavik’in başlıca caddeleri. Gündüzleri alışveriş, akşamları ise hem restoran hem de barlar için bu bölgeleri gezebilirsiniz. Bizim de tercih ettiğimiz Torfan Lobster House bu caddenin girişinde bulunuyor. B5, Lebowski gibi barlar ve mekanlar da bu caddelerde yer alıyor.

Reykjavik-Iceland-City-Center1

Reykjavik-Iceland-City-Center11

Harpa

Şehrin görkemli opera binası, limana doğru giderken önünden geçtiğiniz bal peteğine benzer bu bina 2 ayrı bölümden oluşuyor ve İzlanda rehberimiz Kristijan’ın söylediğine göre yapımı sırasında harcanan astronomik para sebebiyle çok ciddi protestolara sebep olmuş 🙂 Binanın üzerindeki camlar farklı etkinliklerde farklı renklere bürünebiliyor.

Reykjavikurtjörn Göleti

Kışları paten, yazları ördek beslemeyi seviyorsanız bu gölü ve etrafını gezebilirsiniz.

Hallgrímskirkja Kilisesi

Önünde Leif Ericson’un heykelini görebileceğiniz bu kilise Reykjavik’in ana simgesi. Tepeden gördüğünüz o meşhur renkli Reykjavik fotoğrafları bu kilisenin üzerinden çekiliyor. Güney İzlanda’yı birlikte keşfettiğimiz GOECCO turları da bu kilisenin önünden kalkıyor.

Reykjavik-Iceland-City-Center6

Reykjavik Şehir Müzesi

Şehrin açık hava müzesidir. Eski İzlanda binalarını ve tarihini merak ediyorsanız gezebilirsiniz.

Grotta Deniz Feneri

Kuzey_Işıkları_Rehberi_KuzeyIşıkları_Nasıl_Gorulur (1)

Reykjavik’ten araçla yaklaşık 15-20 dakikada ulaşılan bu deniz feneri gündüzleri sakin bir fotoğraf çekme noktası. Kuzey Işıklarının görülme ihtimali yüksek olduğu gecelerde ise

Reykjavik’e en yakın ve en karanlık olmasından dolayı Kuzey Işıklarını yakalamak için en ideal yer. Biz de bu tatilde şansımızla birlikte muhteşem Kuzey Işıklarını izleme fırsatını yakaladık. Detaylı Kuzey Işıkları yazımız için buraya bakabilirsiniz.

Reykjavik ile ilgili size verebileceğimiz tavsiyeler şimdilik bu kadar. Biz zamanımızın çoğunu Reykjavik dışında geçirdiğimiz için, Güney İzlanda ve Golden Circle ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

İzlanda’da Görülmesi Gereken yerler

Game of Thrones dizisinden aşina olduğumuz İzlanda’da mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerin başında: Golden Circle’de yer alan Gayzerler,Blue Lagoon, Thingvellir Ulusal Parkı, Gullfoss Şelalesi ile Güney İzlanda’da yer alan, Jökulsarlon, Glacier Lagoon (Buzul Gölü), Skogafoss, Seljalandsfoss, Vik kasabası, Eyjafjallajökull Yanardağı, Blacksand Kumsalı ve Dyrholaey bulunuyor.

Blue Lagoon (Mavi Göl)

Stockholm’den İzlanda’ya yapacağınız yolculuğun ardından, yol yorgunluğunu atmak üzere ilk durağınız Blue Lagoon olabilir. Sülfür ve doğal kaynak sularından oluşan bu doğal gölde bir kaç saatinizi geçirdikten sonra cildiniz yumuşacık ve pürüzsüz oluyor. Sonrasında yüzünüze lava ve kilden oluşan maske yapıp, teninizi İzlanda’da geçireceğiniz günlere dinlendirerek hazırlama imkanı sunuyor. Blue Lagoon’a girerken Comfort Paketi’ni alırsanız, kil maskesinden sonra cildinizi canlandırmak için yosun maskesi de sunuyorlar. Bu ikisi ile birlikte gölde size ikram edilen içecekle harika vakit geçirmek ve dinlenmek sizin elinizde.

Blue Lagoon Keflavik havaalanına yakın bir konumda olduğu için bizim önerimiz havaalanına indikten sonra Blue Lagoon’a gitmeniz ve dinlenmeniz olacak. Blue Lagoon’a gitmeden önce mutlaka önden rezervasyon yapmanızı öneriyoruz.

Blue Lagoon sitesi: www.bluelagoon.com

Güney İzlanda:Devasa Şelaler, Vik Kasabası ve Blacksand Sahilleri

Reykjavik’e akşam vardıktan sonra ertesi günü ilk rotamız Güney İzlanda sahilleriydi. Go Iceland ile araba kiralamış olsak da aracımızı Reykjavik’te otelimizin önünde bıraktık ve Iceland Unlimited ile Güney İzlanda’yı keşfe çıktık. Deneyimli rehberimiz Kristijanla ve keyifli Land Cruiser’ımızla uzun 1 gün bizi bekliyordu 🙂

Detaylı; Iceland Unlimited ile Güney İzlanda yazımız için buraya bakabilirsiniz.

Güney İzlanda’da ilk durak: Seljalandsfoss 

Izlanda_GuneyIzlanda_SelalelerGüney İzlanda’yı keşfetmek isterseniz,sabah erken saatte otelinizde büyük tekerlekli özel bir arabayla sizi karşılayan tur rehberiniz, sizi şehirden yaklaşık 2 saat uzaklıktaki ilk durak olan SELJALANDSFOSS şelalesine götürüyor. 360 derece gezilebilen şelanenin önündeki buz tu tmuş alandan düşmemeye çalışarak ilerledikten sonra, bir su birikintisinin içinden geçerek, unutulmaz bir an yaşamak üzere şelalenin içine girmenizi öneriyoruz.

Dışarıdaki soğuğa rağmen üşütmeyen havasıyla şelale üzerinize doğru akarken, İzlanda’da geçireceğiniz en romantik anlardan birini yaşayabilirsiniz.

Bu turun en büyük artısı, diğer tur şirketlerinden biraz daha farklı bir rota izlemesinden dolayı Seljalandsfoss’u hem daha sakin hem de gün ışığıyla görebiliyorsunuz.

Skogafoss Şelalesi

Seljalandsfoss’da güzelce ıslandıktan sonra VIK kasabasına doğru giderken bir sonraki durak Güney İzlanda’da görülmesi gereken şelalerin en üst sıralarında yer alan Skogafoss olacak. Yaklaşık 60 metreden dökülen bu şelale sakin bir nehre dökülüyor. Fotoğraf severler mutlaka şelalenin en üstüne çıksınlar. Lokalimizin önerisi, en üste değil, bir altındaki tepeye çıkarsanız daha az su sıçraması sebebiyle daha iyi kareler yakalayabilirsiniz.

Skagafoss

Reynisfjara, (Blacksand Beach) ve Vik Kasabası

Güney İzlanda görülmesi gereken üçüncü durağınız Blacksand Beach olacak. Eski bir yanardağ patlaması ardından lavların denizle buluştuktan sonra simsyah kum tanelerini biriktirmesiyle oluşan kumsal adanın en gözde kumsallarından biri. Blacksand Beach’in sağ tarafında denizden yükselen suların aşındırmasıyla oluşan Dyrholaey kemeri bulunuyor.

İzlanda_Guneyİzlanda_Neler_Yapilir İzlanda_SouthCoast_Kemer

Blacksand’in bulunduğu Vik kasabası öğle yemeği molası için ideal bir durak. Bölgeyi keşfe devam etmeden önce burada kuzu çorbası, hotdog, skyr yoğurdu gibi yerel İzlanda yemeklerinin tadına bakmak hatta merak edenler için köpekbalığı deneyebileceğiniz farklı restoranlar bulunuyor.

SouthICeland_Tour_Icelandunlimited

Sólheimasandur Uçak kazası: VİK kasabasına giderken, sağda boş bir arazide duran birkaç araç ve otobüs görebilirsiniz. Büyük ihtimalle 1973 yılında İzlanda’da düşen Amerikan Ordusu’na ait olan uçağın kalıntısına ulaşarak siyah kumsallarda fotoğraf çekmek için turistlerle karşılaştınız. Ortalama 1 , 1,5 saat yürüyerek uçağın olduğu alana ulaşabiliyorsunuz.

İzlanda_Ucak

Iceland Unlimited ile Güney İzlanda’da yapılacak şeyleri yapıp, görülecek yerleri gördükten sonra tatlı bir yorgunlukla Reykjavik’e dönüş yoluna geçiyoruz. Rehberimiz Kristijan yol boyunca, İzlanda ve kültürü ile ilgili çok keyifli bilgiler verdi. Bunları videomuzda bulabilirsiniz ♥

Vik kasabasından sonra Buzul Gölleri ve Mağaraları bulunuyor. Biz bu programı en son güne sakladık. Detaylı bilgileri Goecco Indie Tours ile Buzul Deneyimi  yazımızda bulabilirsiniz.

Glacier Lagoon ve Buzul Mağaraları

Küresel ısınma deyince zihnimizde ilk canlanan buzulların erimesiyse, eriyen buzulları deneyimleyebileceğiniz belki de son yıllarını görebileceğiniz yerlerden biri Glacier Lagoon bölgesi. Buzulları ilk gördüğünüzde gerçek olamayacak kadar mükemmel oluşları sizi şaşırtmamalı.

Iceland_SouthCoast_GlacierLagoon8

Vik kasabasından sonra birkaç saatlik yolculukla ulaşacağınız Glacier Lagoon etrafında yürüyüş yapabilir, bahar ve yaz aylarında göl üzerinde ufak teknelerle buzulların arasında gezinebilirsiniz. Biz yaklaşık yarım saatlik bir Glacier Lagoon molasından sonra farklı bir deneyim için hazırlandık!

Iceland_SouthCoast_GlacierLagoon9

Buzul mağarası keşfi

Buzul bölgesine girmek için araç değiştirmeniz gerekiyor, Mars’ı andıran kraterli bir yapıda dev tekerlekli arazi araçları ile buzul üzerinde yürümek için ayrı bir yola sapıyorsunuz. Goecco Indie Tours’un sunduğu Icecaving Express Tour ile, şehir merkezinden yaklaşık 6 saatlik bir yolculukla buzul bölgesine ulaşıyorsunuz. Buzulları görmek isterseniz bir tam günü sabah 7’den gece 12’ye kadar ayırmanız gerekiyor. Bu tur gerçekten bu kadar fazla zaman harcamanıza değecektir!

Iceland_SouthCoast_GlacierLagoon5

Bir buz mağarasına girdiğinizde mağaranın içinin an be an eridiğini orada oluşan su birikintisinden görüyorsunuz. Her sabah yeni bir buzul mağara keşfi yapılıyor, ziyarete gelenler o gün bulunan buzul mağarayı gezdikten sonra, akşamına o mağara sular altında kalıyor. Ertesi gün gidenler aynı mağarayı tekrar göremiyor. Tam olarak bu sebepten her giden için özel ve eşsiz olan mağara deneyiminin aynısını ertesi gün sizden başka kimse yaşayamıyor. Buzul mağarasından sonra rehberinizle birlikte uçsuz bucaksız buzulların üzerinde yürüme fırsatınız da oluyor.

İzlanda_BuzulGölü_Mağarası6

Goecco ile Ice Caving yazımız için buraya bakabilirsiniz.

Iceland-South-Coast-Ice-Caving-Express-Tour-Goecco-Waterfalls13 Iceland-South-Coast-Ice-Caving-Express-Tour-Goecco-Waterfalls42

Buraya kadar yazdıklarımız Güney İzlanda’da yapılacaklar ve görülecekler ile ilgiliydi. Reykjavik’e daha yakın ve göreceli olarak daha kısa süren Golden  Circle ise İzlanda’daki en popüler rotalar arasında.

Golden Circle: Gayzerler, Gulfoss, Thingvellir

Iceland-Golden-Circle-Tour-Reykjavik-Icelandunlimited50İzlanda tektonik bölgede yer alması sebebiyle, bir çok yanardağa da ev sahipliği yapan bir ülke. En son 2010 yılında patlayan Eyjafjallajökull en son ve en etkili patlamalardan biri olması sebebiyle hepimizin zihninde izlerini taşımaya devam ederken, yer altındaki hareketlilik sıcak suların dışarı çıkması için uygun bir zemin oluşturuyor. Golden Circle boyunca bir çok defa karşımıza çıkan Gayzerler de yer altının hareketliliğini kanıtlıyor.

Gullfoss Şelalesi; İzlanda’nın Niagara’sı olarak biliniyor. Büyüklü küçüklü bir çok şelaleden oluşan Gulfoss tüm bu şelaleri toplayarak büyük bir vaidye akıyor. Görenleri büyüleyen bir manzara oluşturuyor.

Iceland-Golden-Circle-Tour-Reykjavik-Icelandunlimited91

Iceland-Golden-Circle-Tour-Reykjavik-Icelandunlimited8

Golden Circle’de görmeniz, keşfetmeniz gereken bir diğer durak ise Milli Park “Thingvellir” Thingvellir parkında Avrupa ile Amerika arasındaki büyük bir tektonik fayda şnorkel ile dalış yapıp, bu doğa harikası yeri su altında da keşfedebilirsiniz.

Kerið krateri İzlanda’da turların pek de gitmeği bir krater gölü. Farklı bir yer görmek için mutlaka öneriyoruz. Biz Golden Circle turumuzda Iceland Unlimited’dan Kristijan ile birçok gizli yeri de görme şansını yakaladık.

İzlanda ve Kuzey Işıkları! Gökyüzünde Dans…

İzlanda’yı tercih etme sebeplerimizin başında Kuzey Işıkları görmek vardı.

Bir diğer adı Aurora Borealis olan Kuzey Işıkları, kutup dairesi içindeki enlemlerde gözlenen doğa olayı -bize göre doğa üstü- dünya üzerindeki en mucizevi görüntülerden birini sunuyor. Kuzey Işıklarını karşınızda dans ederken gördüğünüzde bir kaç saniye nefesiniz kesiliyor. Doğanın sunduğu bu güzellik karşısında diliniz tutuluyor.

KuzeyIsıklari_İzlanda_Grotta_Lighthouse8

Kuzey Işıkları’nı görme ihtimaliniz, kuzey manyetik kutbuna yaklaştıkça artıyor. Manyetik kutbun yakınlarında oluşan “aurora” genellikle yeşile yakın parlak bir renkte gözükürken, bazen de soluk kırmızı ve mor renklerini alabiliyor. En sık görüldüğü zamanlar gün dönümleri olarak biliniyor.

Kuzey_Işıkları_Rehberi_KuzeyIşıkları_Nasıl_Gorulur (6)

Kuzey_Işıkları_Rehberi_KuzeyIşıkları_Nasıl_Gorulur (1)

Iyonosferde meydana gelen ışımaları, Kuzey Işıklarını, görmek için 60-72 derece kuzey ve güney enlemleri arasında olmanız ve etrafınızın oldukça karanlık olması gerekli.

 Biz, arktik kutup dairesi bölgesinde olsak bile, bu ışık şovunu izlemek üzere şehir merkezinden yaklaşık 12 km (20 dakika) uzaklıktaki Reykjavik’in güneybatısında yer alan Grotta deniz fenerine gittik. Arabayı öndeki otopark kısmına bıraktıktan sonra kısa bir yürüyüşün ardından alabildiğine uzanan bir tarlaya ulaştık.

Deniz feneriyle ana karayı birbirine bağlayan bu geniş alanda, elimizde fotoğraf makinası ve tripod ile ışıkları izlemeye hazırdık. Biz bu seyahate tüm şansımızla gitmiştik, bu sebeple ilk günden ve gittiğimiz ilk andan itibaren önce ince bir yeşil çizgi belirdi, ardından gözümüz alıştıkça ve gece ayaza yaklaştıkça ışıklar daha da belirgin oldu bir an Kuzey Işıkları bir fanus gibi yarım küre şeklinde tüm gökyüzünü sardı. O an gerçekten paha biçilemezdi.

KuzeyIsıklari_İzlanda_Grotta_Lighthouse2

Kuzey Işıkları nereden görülür? Kuzey Işıkları nasıl oluşur? İzlanda’daki muhteşem Kuzey Işıkları deneyimimiz için buraya bakabilirsiniz.

Kuzey_Işıkları_Rehberi_KuzeyIşıkları_Nasıl_Gorulur (3)

Ataları: Vikingler

Iceland-Golden-Circle-Tour-Reykjavik-Icelandunlimited126İzlandalıların soyunun Vikinglere dayandığı bilinir.Konuştukları dil 800 yıl öncesine kadar Vikinglerinin konuştukları dile benzer ögeler taşıyor. Birçok bölgenin sonunda “vik” eki olması hala içlerindeki Viking ruhunu gösteriyor: Reyjka”vik”, Kefla”vik”, “Vik” kasabası. Bu arada VIK İzlanda dilinde koy anlamına geliyor. Bu doğa harikası adayı ilk keşfedenlerin Norveç ve İngiliz asıllı Vikingler olması ve ilk yerleşenlerin Vikingler ile gelen halkın olmasından kaynaklı olduğunu bu şehir, kasaba isimlerinden anlayabiliyorsunuz.

İzlanda’nın Atları ve Doğası

İzlanda’da hava koşullarından dolayı tarım ve hayvancılığa pek rastlanmıyor. Ağaç sayısı yok denecek kadar az, hayvan olarak da koyunları ve meşhur kısa bacaklı Izlandik atları yer alıyor (Aman fotoğrafa bakıp bunlar Pony demeyin, atlarına Pony denmesine çok kızıyorlar) İzlanda atları yaz kış demeden soğuk havaya rağmen dışarıda yaşıyorlar, dışarıda uyuyup uyanıyorlar, bu sebeple oldukça yağlı ama bir o kadar da insan canlısı hayvanlar. Yazın giderseniz İzlanda’da Puffinleri görme şansınız yüksek. Bunun dışında ne bir sivrisinek ne de bir böceğe rastlama imkanınız yok diyebiliriz.

Güney İzlanda veya Golden Circle rotasında karakteristik İzlanda Atlarını görmeniz çok mümkün. Aman birşey yedirmeye çalışmayın, atların sahibi görürse pek hoş karşılanmayabilirsiniz 🙂

Yemeden dönmeyin! Reyjkavik’de ne yenir?

Vikinglerden gelen kültürüyle, günümüz damak tadını birleştirince ortaya harika lezzetler çıkıyor. İzlanda’da gittiğimiz Torfan Lobster House’da (Torfan Istakoz Evi) deneyimleyebileceğiniz Istakoz’un binbir türlü hali damakta tatlı izler bırakıyor.

Torfan-Lobster-House-Iceland-Reykjavik15

İzlanda’da uzunca süre bekletilen köpek balığı eti lokal bir lezzet. Biz de tatmayı düşünürken rehberimiz Kristijan’ın çok da tavsiye etmemesinden dolayı fikrimizi değiştirdik. Bunun yerine Reykjavik’in meşhur hot dog standını ziyaret edebilirsiniz. Bæjarins Beztu Pylsur bildiğiniz bir hot dog’cu ama içine koyduğu kıtır soğanlar gerçekten lezzetli.

Reykjavik-Iceland-City-Center9

İzlanda gece hayatı nasıl?

İzlanda’da 2 ana cadde ve downtown bölümünde birçok bar ve gece kulubü bulunuyor. Reykjavik’de yer alan başlıca bar ve kulüpler:

♥B5

♥Kaffibarinn

♥Icelandair Hotel Marina altında yer alan Slippbarinn

♥KEX

♥Lebowski

♥Micro bar

♥Kaldi bar

Kristijan’ın söylediğine göre İzlandalılar geç saatlere kadar sokaklarda sohbetle birlikte içiyorlar ve sonrasında mekanlara geçiyorlar. Bunu da hem alkolün mekanlarda çok pahalı olması hem de sohbetle birlikte sosyalleşme sebebiyle yapıyorlarmış. Bu sebeple biz de size mutlaka önceden biraz keyiflenip bar veya kulüplere daha sonra geçmenizi öneriyoruz J

İzlanda hakkında merak edilenler

İzlanda hakkında en merak edilen 2 sorudan 1’i “Her şey çok mu pahalı?” 2.si ise “Kuzey Işıkları’nı görme ihtimali nedir?” oluyor.

  • İzlanda duyduğunuz gibi pahalı ama aynı zamanda hayatınızda mutlaka bir kez deneyimlemeniz gereken yerlerden biri.
  • Kuzey Işıkları her gün görülemese bile, şansınıza inanıp Kasım-Mart ayları arasında giderseniz görme ihtimaliniz yüksek.Kuzey Işıklarını görmek için İzlanda ile beraber Norveç, Finlandiya gibi birden çok alternatif var. İzlanda’yı Kuzey Işıklarını izlemek için tercih etme sebebimiz; volkanları, buzulları, kumsalları ve çok daha fazla enteresan doğa olayları sebebiyle birçok farklı güzelliği bize sunmasıydı. Hem Kuzey Işıklarını yakaladığımız hem de çok güzel bir havada 4 gün geçirdiğimiz için çok “keyifliyim” dediğimiz bir İzlanda deneyimini yaşadık!

Iceland_Puffin

Lokallerden İzlanda Tavsiyeleri

Her gittiğimiz yerde olduğu gibi, İzlanda’da da edindiğimiz arkadaşımız, İzlanda lokallerinden Kristijan’ın tavsiyeleri ise şöyle:

  • Doğa ananın İzlanda’da size her an nasıl bir sürpriz yapacağını bilemezsiniz. Bu sebeple her an çok dikkatli olun ve eğer araba kullanıyorsanız dikkatli sürün.
  • Kutup dairesi içinde olduğunuzdan hava şartları her an değişebilir. Güneşe aldanmayın, her an farklı bir rüzgar ya da doğa afeti yaşamanız mümkün. Bu güzel doğaya saygılı olun.
  • İzlanda söylentileri doğru çıkaracak kadar yaşam-fiyat seviyesi yukarıda bir yer. Gelirken maddi olarak iyi hazırlanıp gelin.
  • Lokal lezzetleri mutlaka tadın. Deniz ürünlerinin her türlüsünün keyfini çıkarın.
  • Kiralık bir araba seçeneğiniz her zaman bulunsa da; İzlanda’nın tarihini ve doğasının başka yerden öğrenemeyeceğiniz özelliklerini dinlemek için bir tur şirketini tercih edin
  • İzlanda’ya gittiğiniz mevsime göre buzulların ve yanardağların üzerine tur düzenleyen özel Helikopter şirketleri var. Biz Nordur Flug ile özel bir buzul turuna katılacaktık fakat havanın bozması sebebiyle turlar maalesef iptal olmuştu.
  • Suya dayanıklı kıyafetler tercih edin. Şelalerde ve su geçişlerinde ıslanmamak, ıslanıp da üşümemek için mutlaka outdoor ayakkabılar tercih edin.

İzlanda, yalnızca kışın değil yazın da keşfetmek ve doğasıyla bütünleşmek için eşsiz bir yer. Adaya ulaşmak için, Oslo, Kopenhag, Berlin, Amsterdam Stockholm gibi başlıca büyük şehirlerden her gün direk uçuşlar var. Siz de Pegasus ile bu şehirlere giderek ve kısa bir mola vererek; aynı seyahatte iki farklı destinasyonu keşfedebilirsiniz.

Iceland_Blacksandbeach_SouthIceland

Siz de bu yazımızı okuma fırsatı bulup, Stockholm ya da İzlanda’ya giderseniz, fotoğraflarınıza @keyifliyim i etiketlemeyi unutmayın.

 [divider]İzlanda ile ilgili diğer yazılarımız[/divider]

♥İzlanda Rehberi

♥Iceland Unlimited ile Güney İzlanda

♥Iceland Unlimited ile Golden Circle

♥Buzullara Yolculuk | Goecco ile Glacier Lagoon

♥İzlanda’da Mutlaka Yapılması Gereken 10 Şey!

♥Kuzey Işıkları Rehberi | İzlanda’da Muhteşem Bir Kuzey Işıkları Deneyimi

♥İzlanda’da nerede kaldık? Hlemmur Square

♥İzlanda’da nerede kaldık? Icelandair Hotel Marina

İzlanda için hazırladığımız keyifli haritamızı aşağıda bulabilirsiniz.

Beğeneceğin diğer yazılarımız

Yorum Yap