MAURITIUS ADASI REHBERİ | ARADIĞINIZ HER ŞEYİN ÖZETİ BURADA!

tarafından Keyifliyim
0 yorum

Hem balayı hem bir tutam da olsa Afrika kültürünü hissedebileceğiniz, Mark Twain’in güzel betimlemeleri ile yeryüzündeki cennet adalardan olan Mauritius adasına bir yılda iki defa gittikten sonra, hem Mauritius adası hakkında bize sorulanlara yanıt olsun, hem de gitmeyi planlayanlar için güzel bir kaynak olsun diye düşünerek bir rehber hazırladık. Vee karşınızda Mauritius Adası rehberimiz. 

 

 

Mauritius Türkiye’den yaklaşık 10 saatlik direkt bir uçuşla gidebileceğiniz hem balayı hem kültürel aktiviteleri bir arada yaşayabileceğiniz mucize doğa olayları ile dolu bir ada ülke.

 

 

Yemyeşil, tropikal bitki örtüsü (yeşilin bu canlı ve doygun tonlarını mutlaka görmelisiniz), şeker kamışı tarlaları, dramatik dağları, beyaz pırıl pırıl plajları, gölleri ve Hint, Afrika, İngiliz, Fransız ve Hint kültürlerinin egzotik karışımı ile harmanlanmış, defalarca dünyanın en iyi balayı destinasyonlarından biri seçilmiş bir ülke.

 

 

Mark Twain’in sözleri ile,

 

 

Mauritius was made first, and then heaven; and that heaven was copied after Mauritius.” (Önce Mauritius yapıldı, sonra cennet; cennet Mauritius’tan kopyalandı)

 

 

 

Mauritius Adası Nerede?

 

 

Mauritius adası Hint Okyanusu’nda Afrika’nın güneyinde bulunuyor. Mauritius adası nerede ve Mauritius adasına nasıl giderim diye düşünüyorsanız detaylı olarak ‘Mauritius Adası Nerede’ yazımıza buradan ulaşabilirsiniz

Mauritius Adasına Ne Zaman Gidilir?

 

 

Mauritius adasının en keyifli yanlarından biri 12 ay boyunca yaz olması. Türkiye’deki gibi dört mevsim yok. Yalnızca 2 mevsim var. Yağışlı ve kurak mevsim. Kasım-Nisan arası yağışlı dönem. Haziran-Eylül arası ise kurak dönem.

 

 

Burada yağışlı mevsim sandığınız gibi bitmeyen sağanak yağışlar ile yaşanmıyor. Yağmur yağıyor, sonra diniyor. Biz tüm tatil boyunca yalnızca 1 gün gündüz yoğun yağış olduğu için otelden çıkamadık. Onun dışında her gün en fazla atıştırıp geçti yağmur. Yağış olan gün bile mayolarla havuzdaydık.

Hava sıcaklığı ise 25 derecenin altına hiç inmiyor. Ocak sonu Mauritius gezimizde hava sıcaklığı 27-32 derece arasındaydı. İstanbul’da karlı havadan kalın kazaklar ve botlardan, Mauritius’ta güneşli bir havaya, şort ve mayoya hızlı bir geçiş yapmış olduk.

Mauritius’ta Hava Nasıl? 

Hadi şimdi uçağa atlayalım gidelim diyorsanız, hava durumu aşağıda. 
(Güncel olarak keyifliyim.com’a girdikçe aşağıda Mauritius hava durumunu görebilirsiniz)
Mauritius
açık
92%
2.1km/h
4%
15°C
18°
15°
15°
Sun
17°
Mon
17°
Tue
17°
Wed
18°
Thu

Mauritius Adasına Nasıl Gidilir?

 

 

Bu keyifli ve dört mevsim yaz yaşanan, her köşesi hazine niteliğinde olan bu adaya nasıl gidilir diye araştırıyorsanız, birkaç alternatifi de sıralamak isteriz. Bunun için Mauritius adasına nasıl gidilir yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Biz Mauritius adasınaTürk Hava Yolları’nın direkt uçuşu ile İstanbul’dan yaklaşık 10 saatlik bir yolculuk yaparak gittik.

Mauritius ile Türkiye arasında ne kadar saat farkı var?

 

 

Mauritius adasına varmak için yaklaşık 10 saatlik bir uçuş gerçekleştirmenize rağmen, güneye doğru indiğiniz için saat farkı çok az. Mauritius GMT+4 saat diliminde bulunuyor. Yani Türkiye ile arasında yalnızca 1 saatlik fark var. Türkiye’de takip etmeniz gereken bir konu varsa, burada bulunduğunuzda çok rahat ediyorsunuz. Gündüz aynı saatlerde, gece aynı saatlerde.

 

 

Ekvatora yakın olduğu için gündoğumu ve günbatımı saatleri pek değişmiyor. Güneş 6-7 arasında doğup, akşam 6-7 arasında batıyor. Gün ışığından uzun süre faydalanabilirsiniz 12 saat ve belki de daha fazlası..

Mauritius Adasında Kaç Gün Kalınır?

 

 

Mauritius adasının tamamını gezmek için önceden plan yapmanızı tavsiye ederiz. Ada çok büyük değil, bir iki saat içerisinde adanın bir ucundan diğerine gidebiliyorsunuz. Ancak yapılacak ve görülecek o kadar çok şey var
ki.. Bunun için en az 5 gün gerekir diye düşünüyoruz. 1-2 gün de hiç bir şey yapmadan (ki bu kadar güzel kumsalları olan bir yerde sakince kumda uzanmak da güzel) oturmak isteyebilirsiniz. Bütün bunları hesaba katınca bir hafta – 10 günlük bir Mauritius seyahati keyifli olacaktır.

 

 

Biz Ocak 2019’da yaptığımız Mauritius seyahatinde 7 gece 8 gün kaldık. Uçuş 9-10 saat arası sürdüğünden 2 günü yolda geçiyor. Cuma gecesi uçağa bindik. Cumartesi öğlene doğru otelimize varmıştık. Bir sonraki Cumartesi de akşam geç saate uçak ayarladık. Böylece dolu dolu geçirdiğimiz 6 güne ek, son gün de akşam 5’e kadar gezebildik.

Mauritius’a Vize Gerekiyor Mu?

 

 

Mauritius vizesiz gidebileceğiniz egzotik adalardan. Mauritius için vize gerekmiyor. Ülke girişinde birkaç belge dolduruyorsunuz. Bu belgeler genelde uçak içinde dağıtılıyor. Doldurmanız gereken alanlar, adınız, soyadınız, pasaport numaranız, kalacağınız otel gibi bilgiler. Pasaport kontrolünden geçerken kalacağınız yeri bildirdiğiniz belgeyi veriyorsunuz. İkinci bir kontrol daha var, burada da sağlıkla ilgili bilgileri doldurduğunuz belgeyi teslim ediyorsunuz.

 

 

Bu arada dağıttıkları belgenin üzerinde bile dodo kuşu simgesi var. Dodo kuşu ulusal bir simge niteliğinde. Dodo kuşu hakkında daha fazla ve ilginç bilgiler için Mauritius hakkında 50 ilginç bilgi yazımızı okuyabilirsiniz.

Mauritius Balayı Otelleri Hangileri?

 

 

Mauritius’ta birçok alternatif var. Bizim önerimiz Grand Bay (Grand Baie) bölgesinde konaklamanız. Adanın kuzeyinde yer alan bu bölgede, hava güneye göre nispeten çok daha iyi. Üstelik, bir çok eğlence ve gece hayatı da bu bölgede yer alıyor.

Biz Club Med La Pointe aux Canonniersde kaldık. Bir sonraki gelişimize Club Med La Plantation D’Albion’u da deneyimlemek istiyoruz. (Evet kesinlikle bir kez daha geliriz. Çünkü çok sevdik 🙂 )

 Club Med La Pointe aux Canonniers’in özelliklerinden biri kelimenin tam anlamıyla her şey dahil olması. Su sporlarından, yeme içmeye kadar her şey dahil. Hatta kendileri “Portföyünü evde bırak ve dinlenmeye keyif yapmaya gel” diyorlar. Bir gün bizi bilgisayar başında gördüklerinde “burada çalışmak yasak, şimdi yavaşça bilgisayarınızı bırakın ve bizimle eğlenin” de dediler.

Mauritius’ta hangi diller konuşuluyor?

 

 

Hangi dillerin konuşulduğunu anlatmadan önce Mauritius hakkındaki 50 ilginç bilgi yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Madde madde Mauritius tarihini ve kültürünü burada ilginç bilgilerle anlattık.

  

Mauritius hakkındaki 50 ilginç bilgi yazımızı okuduysanız ülkede bir çok dilin aynı anda konuşulduğunu ancak resmi bir dili olmadığını daha iyi anlayabilirsiniz. Ülke genelinde, resmi kurumlarda Fransızca ve İngilizce hakim. Yerel halk her ikisini de konuşabiliyor. Ancak kendi aralarında ya da evlerinde Creole dedikleri Afrika-Fransızca arası bir dil konuşuyorlar.

 

Creole Mauritius’ta yaşayanların %80’inden fazlasının anadili olmuş. Daha çok Fransızca aksanına benziyor. Gittiğiniz yerlerin çoğunu adı Fransızca gibi. Örnek olarak en güzel plajlarından birinin adı: Trou aux Biches.

 

Bunun dışında yol kenarlarındaki billboardlarda reklamlar çoğunlukla İngilizce, nadiren de Fransızca. Hemen her yerde İngilizce anlaşabiliyorsunuz.

 

 

Mauritius ada içi ulaşım nasıl sağlanır?

 

 

 

 

 

 

Mauritius’a geldiğinizde bir kaç günü otelde dinlenerek geçirdikten sonra mutlaka adada görülmesi gereken yerlere gitmenizi tavsiye ederiz.

Bunun için bir kaç yol var:

 1)    TURLARA KATILMA

Excursion / turlara katılabilirsiniz. Adayı bir rehber eşliğinde gezerek ada hakkında çok daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bunun için Club Med La Pointe aux Canonniers gibi otellerde “excursion” yani özel turlar yer alıyor. Bunlardan birine katılabilirsiniz.

Aralık ayında yeniden gittiğimizde ise Mauritius’ta yaşayan Nihan Hanım ile tanıştık. Kendisini instagramda @afrika_travel hesabından takip edebilir ve turlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Gelen herkese çok yardımcı oluyor, hatta Türkiye’den gidecekler için paket turlar bile düzenliyor.

2) ARABA KİRALAMA

 Araba kiralayabilirsiniz. Araba kiralayarak Mauritius adasında kendi rotanızı oluşturmanız mümkün. Yalnızca dikkat etmeniz gereken bir konu var: trafik soldan akıyor. Trafik tersten olduğu için alışık değilseniz dikkatli olmanızı öneririz. 

Biz araba kiralamayı [1]  ‘den yaptık. Çok da memnun kaldık. Tam belirttiğimiz saatte araç otele geldi ve geri dönüşte de kapıya kadar gelip aldılar.

Siz de aynı yerden kiralamak isterseniz linki buraya bırakıyorum.

 

3) MOTOSIKLET

Motosiklet de kiralayabilirsiniz ya da bizim gibi şanslıysanız ve Club Med La Pointe aux Canonniers’e gittiyseniz, size kendi Vespa’sını vermek isteyen biriyle tanışabilirsiniz. 

Bizim için bir şehri bir ülkeyi keşfetmenin en keyifli yollarından biri motosiklet ile gezmek. Bizi biraz tanıyorsanız ya da sosyal medyada @keyifliyim’i takip ediyorsanız biliyorsunuzdur motorsiklet tutkumuzu. Biz motorsiklet kiralayıp gezdik. Motosiklet özgürlük demek bizim için. Yalnızca adada kullanacaksanız lütfen çok dikkatli olun. Siz ne kadar iyi kullanırsanız kullanın karşıdan gelenler sizin kadar dikkatli olmayabiliyor.

Mauritius’ta yapılacak aktiviteler neler?

 

 

Mauritius’ta yapılacak aktivitelerin başında su sporları geliyor. Scuba diving (dalış), su kayağı, şnorkel başlıcaları. Detaylı bilgi için Mauritius’ta yapılacak aktiviteler yazımıza bakabilirsiniz. Mauritius’ta yapılacak aktiviteler yazımızda hem detaylı olarak yapılacak aktiviteleri hem de nerede yapabileceğinizi anlattık.

 

 

Mauritius’ta yapılacak aktivitelerin bir listesini buraya bırakıyoruz. Detayları için Mauritius’ta yapılacak aktiviteler yazımıza göz atmayı unutmayın

 

Mauritius Adasında Gezilecek Yerler ve Mauritius’ta Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Mauritius’ta görülecek yerlerin listesini buraya bırakıyoruz. Her biri hakkında detaylı bilgileri de paylaşacağız.

Mauritius Adası Doğa Harikaları

Önemli Yerleşim
Yerleri

Mauritius Adası En Güzel Plajları

Mauritius Diğer Plajlar

Mauritius Adasında Ne Yenir? Mauritius Adası Yemekleri Lezzetli Mi?

 

 

Mauritius’ta yiyecekler daha çok deniz mahsülleri üzerine. Hiç bir yerde yemediğim kadar leziz denizmahsüllerini burada yedim. 

Bunun dışında çoğunlukla hint ve çin mutfağından esintiler bulunuyor. Bol soslu ve baharatlı hintyemeklerine burada sıkça rastlanamanız mümkün. Adadaki Hintli çoğunluğusebebiyle de mutfakta daha çok hint yemekleri bulacaksınız.

 

 

Bir de hemen her yerde Pizza bulabilirsiniz. Farklı lezzetler denemeyi sevmiyorsanız, en güvenli çözüm pizza tabii ki.

 

 

Mauritius’ta tüm adalarda bulunan egzotik meyvelerin yanı sıra, adanın yüzde 90’ına hakim şeker kamışı tarlaları sebebiyle bolca şeker kamışı mamülü de var. Bunların başında ROM geliyor. Rom seviyorsanız, buradaki aromalı romları mutlaka denemelisiniz. Özellikle de hindistan cevizi ve vanilya aromalı olanları.

 

 

 

Mauritius Adası Tehlikeli mi?

 

 

Mauritius dünyanın en güvenli ve en huzurlu yerlerinden biri. 2017 yılında Botsvana, Uruguay ve Şili ile
birlikte Mauritius uluslararası ve iç çatışması olmayan, komşu ülkelerle hiç bir sorun yaşamayan dünyanın 4
ülkesinden biri seçilmiş.

 

 

Mauritius’ta işsizlik oranı da yok. Bu sebeple her yer güvenli çünkü huzursuzluk çıkacak bir sebepleri yok.

 

 

Mauritius’ta aynı anda bir çok din ve ırk bir arada bulunduğu için birbirlerine her zaman saygılılar. Mauritius halkını gördüğünüde, hepsinin ne kadar güleç ve cana yakın olduklarını da göreceksiniz.

 

 

 

Mauritius Adası Gece Hayatı Nasıl?

 

 

Mauritius gece hayatı ile de eğlenceye davet ediyor. Eğer içki seviyorsanız, Grand Bay bölgesindeki Banana Beach Club’da muzlu bir kokteyl içmeden, bir yerel rom denemeden dönmeyin. (Chamarel bölgesinde Rom Damıtım Evi de bulunuyor. Biz vaktimiz olmadığı için gidemedik ama önünden geçtik.)

 

Biz sadece Banana Beach Club’a gidebildik. Bu seyahatimiz daha çok gün doğumlarını izlemek için erken kalkmakla ve adadaki doğa harikası aktivitelerle geçti.

 

Ancak siz gitmek isterseniz, Grand Baie bölgesinde bir çok farklı gece kulübü ve casino bulunuyor. Bunlara da göz atabilirsiniz.

 

Bazıları: Kenzi Bar, Big Willy’s, Les Enfants Terribles, Lakaz Cascavelle..

 

 

 

Mauritius Adasında Türkiye’de kullandığım telefon hattını kullanabilir miyim?

 

 

Her telefon operatörünün kuralları değişmekle birlikte, biz genelde bir hafta ve daha uzun kalacağımız zaman bulunduğumuz bölgenin yerel hatlarından birini alıyoruz. Mauritius’ta SuperU Grand Baie alışveriş merkezinin içindeki Emtel’e uğrayıp buradan bir hat edindik. Sınırsız internet (5GB hızlı sonra yavaşlıyor) yaklaşık 400-500 Rupi arasındaydı. Siz de kendi hesabınızı yapıp kullanımınıza göre alabilirsiniz.

Beğeneceğin diğer yazılarımız

Yorum Yap