GEMİ TURU HAKKINDAKİ SORULARINIZI CEVAPLADIK! 10 SORUDA CRUISE SEYAHAT REHBERİ

tarafından Keyifliyim
0 yorum

Marka elçisi olduğumuz Royal Caribbean International Cruises ile seyahat etmeye başlayalı, hem sosyal medyadan hem de birebirde gemi turu ile ilgili bir çok soru aldık. Bu sorular birbirine benzer olduğu için biz de hepsini topluca cevaplandırmak istedik.

Çok yakın bir zamanda yeniden denize açılıyoruz. Yeni ve harika bir gemi turuna başlamadan önce, aklınızdaki sorulara yanıt vermek için bu seriyi hazırladık. Gemi turu ile ilgili 10 soru – 10 cevap.

Gemide yaş ortalaması nasıl?

Biz de binmeden önce yaş ortalamasını daha farklı zannediyorduk ancak gittiğiniz rotaya göre değişiyor. Özellikle Akdeniz rotasını tercih ediyorsanız, gemide bir çok genci ve hatta genç grupları görebilirsiniz. Yaşları bizden çok daha küçük olanlar da var, çok daha yüksek olanlar da.

Gemi seyahati en az bir hafta sürdüğü için 1 hafta süreyle kimlerin bir seyahate vakti var diye düşünebilirsiniz. Yazın öğrenci grupları, her mevsim ise balayı çiftlerinin gözdesi gemiler.

Gemi sallanıyor mu?

Bu da galiba herkesin aklına takılmış bir soru. Yelkenli ya da motoryat teknelerle daha önce tura katılanlar, mavi yolculuk yapanlar aklında yer etmiş teknenin sallanması. Ancak gemi hacim olarak çok daha büyük olduğu için daha stabil gidiyor. Çok büyük fırtına çıkmadıkça gemide sallantıyı hissetmiyorsunuz.

Özellikle geminin iç kısmında (ki çoğu cafe, restoran ve eğlence alanı da iç kısımda) denizin ortasında olduğunuzu unutuyorsunuz. Gemi ne kadar büyükse o kadar hissetmezsiniz diyebiliriz.

Çocukla gemiye gidilir mi?

Gemide çocuklar için özel alan, kids club gibi yerler var. Özellikle Karayipler gibi uzak bir rotaya ve büyük bir gemiye binecekseniz, burada gemi üzerinde de çocuklar için bir çok aktivite alanı var. Yüzen bir tatil köyü benzetmesini burada daha keyifle kullanabiliriz. Tatil köyünde çocuklar için gemide ne varsa, burada da var.

Gemi turu alırken, çocukla gideceğinizi belirtmenizde fayda var. Çocuklara özel indirim fırsatları oluyor.

Gemide yemekler nasıl?

Bugüne kadar farklı gemilerle yolculuk yaptık, çoğunlukla yemekler çok lezzetli oluyor. Gemide iki farklı kısım var: Biri A la carte restoran, diğeri açık büfe. Açık büfedeki zenginlik öyle ki, dünyanın her yerinden bir lezzete ulaşabiliyorsunuz. Bir mutfak sizin damak tadınıza uymuyorsa diğerinde bir şey bulabilirsiniz. Bu arada gün içinde her an yiyecek bir şey bulabilirsiniz. Hamburger ve pizzalar hemen hemen her saat var.

Gemi turu aldığınızda size akşam yemeklerini saatini de önden söylüyorlar. Akşam yemeği için gemide masanız önceden belirlenmiş oluyor. Her gün aynı saatte aynı yerde rezerve edilmiş masanıza gidiyorsunuz. Burada özel ve ayrıcalıklı bir yemek size sunuluyor. Özellikle tatlılarının tadı hala damağımda. (Allure of the seas gemisine giden olursa benim yerime de Royal Cheesecake yesin lütfen)

Gemide her şey dahil mi?

Gemilerde temel ihtiyacınız olan her şey dahil. Bunlara yemekler, su, kahve, çay gibi içecekler dahil.

Bunların yanı sıra, özel restoranlarda akşam yemeği yemek isterseniz. Örnek olarak sushi restoranına gitmek isterseniz, o ayrıca ücretli. Sabit küçük bir ücret ödeyip sınırsız yeme seçenekleri bulunuyor. Ayrıca özel içki ve içecekler için de paket alabiliyorsunuz.

Balayı için gitmek istiyoruz tavsiye eder misiniz?

Önce nasıl bir balayı istediğinizi bilmem lazım.

Eğer ki balayına gidince sadece yatıp dinlenip denize gireyim diyorsanız, o zaman önermem.

Ancak balayına çıkmışken, hem havuz / deniz tatili yapayım hem de farklı yerler göreyim istiyorsanız o zaman kesinlikle gemi turunu tavsiye ederim!

Gemi ile gitmenin en büyük avantajı tek bir seyahatte bir çok yeri kolayca görebilmeniz. Tek bir defa bavulunuzu odanıza yerleştiriyorsunuz, sonra her gün başka bir limanda elinizde küçük bir çantayla inip farklı bir yer görüyorsunuz. En az 1 ya da 2 gün denizde seyir halinde olacağınız için de gemiden inmeden dinlenip havuz tatili yapabiliyorsunuz.

Gemide internet var mı?

Gemi turu alırken en başta bu isteğinizi belirtebilir ya da geminin içinde müşteri ilişkileri ofisinden talep edebilirsiniz. Gemide internet günlük belirli bir ücret karşılığında sağlanıyor. Royal Caribbean gemileri deniz üzerindeki en hızlı internete sahip, bu açıdan şanslısınız.

Gemi turunda yanımızda normal tatilden farklı olarak ekstra ne almalıyız?

Gemi turunu hem deniz hem kara tatili gibi hayal edin. Gemi içerisinde havuz kenarında dolaşmak içn plaj kıyafetleri (mayo terlik vb) almalısınız. Karaya indiğinizde gezeceğiniz için spor ayyakkabı ya da sandalet ve uygun bir kombin alabilirsiniz. Yanınızda havlu götürmenize pek gerek yok, çünkü gemide hem odalarda hem de havuz kenarı için havuzda havlu var.

Akşam yemeklerinde herkes şık giyiniyor. Güzel ve günlük akşam yemeği kıyafetlerinin yanı sıra özel bir gece için de özel bir kıyafet almalısınız.

Bu özel gecenin adı Kaptanın Gecesi olarak geçiyor. Burada herkes en şık kıyafetlerini giyiyor. Abiye giyenler de var. Orada bir topuklu ayakkabı giymenizi tavsiye ederim.

Bir diğerini de önceden yine gemi turunu alırken sorup öğrenin derim. Bazı gemilerde beyaz gece konsepti yapılıyor ve herkes beyaz giyiyor. Böyle zamanlar için de bir tam takım beyaz kıyafet götürebilirisiniz.

Ben iki gece için de elverişli beyaz ve şık bir kıyafet götürüyorum. Böylece isterse beyaz gece ister kaptanın gecesi olsun, ikisinde de giyebiliyorum.

Gemide zaman nasıl geçiyor? Sever miyiz?

Gemide herkes için farklı bir aktivite var. Her gün odanıza cruise compass (bir sonraki günün planı bırakılıyor) Bu planda gemide bir sonraki gün 24 saat boyunca yapılacak aktiviteler var.

Siz de aralarından size uygun olanı seçip bir sonraki günün programını kendiniz yapabilirsiniz.

Bu aktiviteler gemiden gemiye değişse de temele olarak: yoga dersleri, sanat galerisi buluşması, dans dersleri, karaoke geceleri, akşam canlı müzikler, havuz kenarı eğlenceleri, discoda özel partiler gibi devam ediyor.

Allure of Seas gibi bir gemiyle gidiyorsanız, burada ek olarak macera dolu aktiviteler de bulunuyor. Bunlara örnek olarak: deniz üzerinde golf, zipline ve kaya tırmanışı söyleyebilirim.

Bir de akşamları 2 farklı oturumda gerçekleşen showlar var. Burada dünyaca ünlü broadway showlarından, özel akrobatik su showlarına kadar bir çok çeşit var. Bunları kaçırmayın ve önceden mutlaka rezervasyon yapın derim!

Hangi rotayı önerirsiniz?

Bu sorunun bir çok çeşidi geldi. Ben de yeniden gitmek istiyorum en iyisi hangi rota ya da ilk kez gideceğim hangi rota ya da balayı için hangi rota gibi. Bu toplu bir cevap olsun. Özel sorulanlara ayrıca dönmeye çalışacağım.

İlk olarak uzaklık önemli. Eğer ilk defa gidecekseniz, ve daha önce gemi turu yapmadıysanız ya da yurtdışına ilk defa çıkıyorsanız, daha kısıtlı süreniz varsa o zaman daha yakın bir rota daha iyi olabilir. Akdeniz rotası en güzeli! Saat farkından dolayı jetlag olmazsınız, bir gün öncede gitmeniz de gerek yok. Üstelik rotadaki her liman muhteşem!

Hatta biz de 26 Mayıs’ta bu gemide olacağız. Gelmek isteyenleri bekleriz.

Eğer daha çok vaktiniz varsa, ya da daha uzak bir yerleri görmek istiyorsanız o zaman da Karayipler rotasını öneririm. Balayı için de hazır bir kaç gün fazladan vaktiniz varken, Karayipler’de farklı yerleri keşfedebilirsiniz.

Şimdilik en çok gelen 10 soruyu yanıtlamaya çalıştık. Bizimle birlikte Akdeniz Rotası yapmak isterseniz de Royal Caribbean size özel bir avantaj sağlıyor. (bu avantajdan herhangi bizim bir karımız yok, biz zaten gideceğiz. Bize sağlanacak avantajları biz size yansıtılmasını istedik bu yüzden de gemiye her binene 100 dolarlık bir on board credit olacak)

Umarım bir gün bir rotada görüşebiliriz.

Kendinize iyi bakın!

Keyifle kalın

 

Beğeneceğin diğer yazılarımız

Yorum Yap