Buzul Mağarasına Yolculuk | Goecco Tours ile Güney İzlanda

tarafından Keyifliyim
0 yorum

Buz. Ateş. Birbirine zıt ve birbiriyle iç içe iki kavram. Bu ikisini birlikte deneyimleyebileceğiniz yer. İzlanda.

İzlanda seyahati ve Kuzey Işıkları altında öpüşmek en büyük hayallerimizden biriydi. Soğuk olmasa, balayı için bile tercihimiz olabilirdi. Stockholm’de geçirdiğimiz 2 günün ardından, rotamızın en önemli noktalarından birine vardık, İzlanda’ya.

Güney İzlanda ve Buzullar

İzlanda’nın gezilecek yerlerinin başında gelen ve olmazsa olmazı, Güney İzlanda bölgesi. Devasa Şelaleler, Vik Kasabası ve Blacksand Sahilleri.

Iceland_SouthCoast_GlacierLagoon5

Güney İzlanda toplamda 600 km’lik bir tur ve neredeyse tüm gün, 15 saat yollarda oluyorsunuz. Biz ilk gün Güney İzlanda sahillerini keşfetmemize rağmen zamanımız yetmediği ve programda da olmadığı için Güney İzlanda’nın son durağı olan Glacier Lagoon bölgesine gidememiştik.

Iceland_SouthCoast_GlacierLagoon3

İzlanda seyahatimizin son gününde ise Goecco Indie Tours ile 1 günde Express Güney İzlanda ,Glacier Lagoon ve Ice Caving Turuna katılmaya karar vermiştik. Turun adın da anlaşılacağı üzere ana amaç, Güney İzlanda’nın en sonunda yer alan buzul gölüne ulaşmak, buzul mağaralarını keşfetmek ve devasa buzulların üzerinde yürümek! İnsanın gerçekten hayatında en az 1 kere yaşaması gereken bir deneyim.

Goecco Indie Tours

Goecco, doğa dostu ve farklı turlar düzenleyen bir operatör. Farklı mevsimler için farklı turları var ve biz kış mevsimi için tercih ettiğimiz Ice Caving turundan gülen yüzlerle döndük.

Iceland_Glacier_Lagoon_Ices2

Buzul Bölgesi, Glacier Lagoon

Küresel ısınma deyince zihnimizde ilk canlanan buzulların erimesiyse, eriyen buzulları deneyimleyebileceğiniz belki de son yıllarını görebileceğiniz yerlerden biri Glacier Lagoon bölgesi. Buzulları ilk gördüğünüzde gerçek olamayacak kadar mükemmel oluşları sizi şaşırtmamalı.

Glacier_LAgoon

Yaklaşık 6 saatlik bir yolculuktan sonra Güney İzlanda’nın en son noktası Buzul Gölüne ulaşıyorsunuz. Devasa buz kütleleri önünüzde salınırken, buzulların arasından çıkan ufak foklar kendinizi Antartika bölgesinde hissettiriyor.

Iceland_SouthCoast_GlacierLagoon9

Glacier Lagoon’a geldiğinizde yolun sonuna geldiğinizi sanıyorsunuz fakat keşif için gidilecek buz mağaralarının burada olmadığını, dev lastikli Monster Truck ları gördüğünüzde anlıyorsunuz.

Iceland_Glacier_Lagoon_Ices1

Buzul bölgesine girmek için araç değiştirmeniz gerekiyor, Mars’ı andıran kraterli bir yapıda dev tekerlekli arazi araçları ile buzul üzerinde yürümek için ayrı bir yola sapıyorsunuz. Bu tur gerçekten bu kadar fazla zaman harcamanıza değecektir!

Buzul Mağaraları

Bir buz mağarasına girdiğinizde mağaranın içinin an be an eridiğini orada oluşan su birikintisinden görüyorsunuz. Her sabah yeni bir buzul mağara keşfi yapılıyor, ziyarete gelenler o gün bulunan buzul mağarayı gezdikten sonra, akşamına o mağara sular altında kalıyor. Ertesi gün gidenler aynı mağarayı tekrar göremiyor. Tam olarak bu sebepten her giden için özel ve eşsiz olan mağara deneyiminin aynısını ertesi gün sizden başka kimse yaşayamıyor.

Iceland_SouthCoast_GlacierLagoon4

Buzul mağaralarına girmek ve uçsuz bucaksız buzulların üzerinde yürümek için Goecco ve diğer turlar tura katılanlara çivili krampon ve diğer gerekli ekipmanları sağlıyor. Herkes hazır olunca rehberi takip ederek kıtırdayan buzulların üzerinde yürüyüş başlıyor.

Iceland_SouthCoast_GlacierLagoon8

Reykjavik’e Dönüş

Buzullarda yaklaşık 3 saat geçirdikten sonra araç yine 6 saatlik bir dönüş yoluna çıkıyor. Hava şartları biraz daha kötüleşmiş, yandan aldığımız meşhur İzlandik rüzgarlarla yolda dans ederek Reykjavik’e varmaya çalışıyoruz.

Iceland_SouthCoast_GlacierLagoon11

Ice Caving Express Tour Güney İzlanda’yı ve Buzulları bir arada görmek isteyenler için ideal bir tercih. Dönüş yolunda çok uzun süreli olmasa da; Black Sand Beach ve Güney İzlanda şelalerini görme şansınız oluyor.

Küçük bir hatırlatma 🙂

İzlanda, doğa ananın koşulsuz hakim olduğu bir ada. Katıldığımız bu turun önemli uyarılarından birisini söylemek gerekirse; “Ertesi gün uçağı olanlar lütfen bu tura farklı bir tarihte katılın”

Bu tatlı uyarının sebebi, kutup dairesinde yer alan İzlanda’da hava şartları saatlik olarak değişiyor ve sabah güneşli bir havada yola çıktığınız Güney İzlanda’dan belki de 2 gün sonra geri dönebiliyorsunuz. Kim bilir belki siz yoldayken aktif bir volkan da harekete geçebilir?

Iceland-South-Coast-Ice-Caving-Express-Tour-Goecco-Waterfalls13

 Iceland-South-Coast-Ice-Caving-Express-Tour-Goecco-Waterfalls42

Goecco Indie Tours’un tüm turlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda bahsettiğimiz Ice Caving Express tur için buraya bakabilirsiniz.

 İzlanda ile ilgili diğer yazılarımız

♥İzlanda Rehberi

♥Iceland Unlimited ile Güney İzlanda

♥Iceland Unlimited ile Golden Circle

♥Buzullara Yolculuk | Goecco ile Glacier Lagoon

♥İzlanda’da Mutlaka Yapılması Gereken 10 Şey!

♥Kuzey Işıkları Rehberi | İzlanda’da Muhteşem Bir Kuzey Işıkları Deneyimi

♥İzlanda’da nerede kaldık? Hlemmur Square

♥İzlanda’da nerede kaldık? Icelandair Hotel Marina

Beğeneceğin diğer yazılarımız

Yorum Yap