Golden Circle | Gayzer, Şelaleler ve Sevimli İzlanda Atları!

tarafından Keyifliyim
0 yorum

İzlanda’nın gezilecek yerlerinin başında gelen ve en popüler rotalarından biri olan Golden Circle’da Kuzey Amerika, Avrupa arasındaki fayları, gayzerleri, muhteşem milli parkları,İzlanda’nın en büyük şelalelerinden birisi olan Gulfoss’u, rengarenk krater gölünü ve sevimli İzlanda atlarını görebilirsiniz.

Iceland-Golden-Circle-Tour-Reykjavik-Icelandunlimited22

İzlanda’da geçireceğimiz 4 günlük programımızda Golden Circle’ı da görülecek yerler listemize almıştık.

İzlanda’da Mutlaka Yapılması Gereken 10 Şey ve İzlanda Rehberi yazılarımızda detaylı olarak İzlanda’yı ve önerilerimizi yazmıştık. İncelemenizi öneriyoruz.

Güney İzlanda turu için tercih ettiğimiz Iceland Unlimited’dan çok memnun kalıp, Kristijan’la ilişkimiz rehber-gezgin’den arkadaşa geçince ertesi gün için de yine Iceland Unlimited’la Golden Circle’a çıkmaya karar verdik.

Otelden alınma

Bir önceki gün olduğu gibi Kristijan tam saatinde, saat 09:00’da kaldığımz otel Icelandair Hotel Marina’nın lobisinde bizi karşıladı.

Land Cruiser’ına bindikten ve kahve, kurutulmuş balık ikramlarını tattıktan sonra bugünkü rotamızla ilgili bizi bilgilendirmeye başladı. Lokal izlanda müziklerimizi de açtıktan sonra rotamıza başladık.

Golden Circle turumuzda şansımıza hava yine güneşli ve oldukça güzeldi. Iceland Unlimited ile Golden Circle turumuzda sırasıyla Thingvellir Milli Parkı, Gayzerler, İzlandik atlar, Gulfoss Şelalesi ve Kerid krater gölü bizi bekliyordu!

Golden Circle Görülecek Yerler

İzlanda tektonik bölgede yer alması sebebiyle, bir çok yanardağa da ev sahipliği yapan bir ülke. En son 2010 yılında patlayan Eyjafjallajökull en son ve en etkili patlamalardan biri olması sebebiyle hepimizin zihninde izlerini taşımaya devam ederken, yer altındaki hareketlilik sıcak suların dışarı çıkması için uygun bir zemin oluşturuyor. Golden Circle boyunca bir çok defa karşımıza çıkan Gayzerler de yer altının hareketliliğini kanıtlıyor.

Thingvellir Milli Parkı

Iceland-Golden-Circle-Tour-Reykjavik-Icelandunlimited9Golden Circle’de görmeniz, keşfetmeniz gereken ilk durak Milli Park “Thingvellir” Thingvellir parkında Avrupa ile Amerika arasındaki büyük bir tektonik fayda şnorkel ile dalış yapıp, bu doğa harikası yeri su altında da keşfedebilirsiniz.  Thingvellir parkının üst tarafında inip, tüm vadiyi ve yarısı donmuş gölleri izleyerek, vadi boyunca yürüyebiliyorsunuz.

Biz fotoğraf ve video çekmeyi pek bir sevdiğimiz için Kristijan bize vadi ile ilgili bilgiler verdi ve vadinin üzerinde bizi bıraktı.Biz de vadiye yukarıdan girip, tüm vadi boyunca yürüdük ve yaklaşık 25 dakika sonra Kristijan’la vadinin altında buluşarak yola devam ettik.

Iceland-Golden-Circle-Tour-Reykjavik-Icelandunlimited16

İzlandik Atlar

Iceland-Golden-Circle-Tour-Reykjavik-Icelandunlimited113Golden Circle’da birçok defa karakteristik İzlanda atlarını görme şansınız oluyor. Yol kenarında özgür şekilde gezen bu sevimli atlarla zaman geçirebilir ve sevebilirsiniz.

İzlanda’da hava koşullarından dolayı tarım ve hayvancılığa pek rastlanmıyor. Ağaç sayısı yok denecek kadar az, hayvan olarak da koyunları ve meşhur kısa bacaklı Izlandik atları yer alıyor (Aman fotografa bakıp bunlar Pony demeyin, atlarına Pony denmesine çok kızıyorlar)

İzlanda atları yaz kış demeden soğuk havaya rağmen dışarıda yaşıyorlar, dışarıda uyuyup uyanıyorlar, bu sebeple oldukça yağlı ama bir o kadar da insan canlısı hayvanlar. Yazın giderseniz İzlanda’da Puffinleri görme şansınız yüksek. Bunun dışında ne bir sivrisinek ne de bir böceğe rastlama imkanınız yok diyebiliriz.

Iceland-Golden-Circle-Tour-Reykjavik-Icelandunlimited120

Güney İzlanda veya Golden Circle rotasında karakteristik İzlanda Atlarını görmeniz çok mümkün. Aman birşey yedirmeye çalışmayın, atların sahibi görürse pek hoş karşılanmayabilirsiniz 🙂

Iceland-Golden-Circle-Tour-Reykjavik-Icelandunlimited107

Gulfoss Şelalesi

Golden Circle’ın en önemli duraklarından birisi Gulfoss Şelalesi.

Iceland-Golden-Circle-Tour-Reykjavik-Icelandunlimited91

Gullfoss Şelalesi İzlanda’nın Niagara’sı olarak biliniyor. Büyüklü küçüklü bir çok şelaleden oluşan Gulfoss tüm bu şelaleri toplayarak büyük bir vaidye akıyor. Görenleri büyüleyen bir manzara oluşturuyor.

Haukadalur  ve Gayzer , Strokkur

Golden Circle’nın en enteresan yerlerinden birisi de 5-10 dakika aralıklarla 30 metre yüksekliğe sıcak su fışkırtan Gayzer. Yeraltındaki sıcak suyu fışkırtan Strokkur Gayzeri, ne kadar canlı bir adanın üzerinde olduğunuzu size tekrar hatırlatıyor.

Iceland-Golden-Circle-Tour-Reykjavik-Icelandunlimited57

Kerid Krater Gölü

Golden Circle’ın genellikle son noktası olan Kerid Krater Gölü, rengarenk volkanik toprağa dokunabileceğiniz, 55 metre derinlikteki krater gölünün etrafında yürüyebileceğiniz keyifli bir bölge.

Birçok Golden Circle tur programında Kerid Krater Gölü bulunmuyor. Kendi aracınızla giderseniz veya sizinle birebir ilgilenen Kristijan gibi bir rehberiniz varsa bu gölü de görme şansınız olacaktır.

Iceland-Golden-Circle-Tour-Reykjavik-Icelandunlimited8

Reykjavik’e Dönüş

Golden Circle dönüşünde yol kenarında keyifli bir restoranda Kristijan’la birlikte İzlanda’nın özel kuzu çorbasından içtik. Size de mutlaka öneriyoruz.Iceland_Car_Rental_Roads4

İzlanda’nın yolları 5-10 km’de bir bambaşka bir hale bürünüyor. Yolun belli bölümünde 4 cm kalınlığında buz tabakası varken, belli yerlerinde baya baya kar, belli yerlerinde ise hiçbir olmadığını görüyor ve şaşırıyorsunuz. Kristijan gerçekten ileri seviye bir sürücü olduğunu 2-3 yerde buzlanmaya girdiğimizde yaptığı hamlelerle bize gösterdi ve güven verdi 🙂 İzlanda’nın yolları çok keyifli olsa da yaz-kış çok dikkatli olmayı gerektiriyor.

Lokal bir rehber; tarihi, sosyal önerilerin yanında güvenli bir seyahat için de bizce önemli. Biz 2 kişi olduğumuz için Iceland Unlimited’la geçirdiğimiz 2 gün hem maliyet hem de lokal öneriler almak açısından  doğru bir tercih oldu.

Golden Circle’ı birlikte gezelim mi?

Iceland Unlimited’ın tüm özel turlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda bahsettiğimiz Private Golden Circle turu için buraya bakabilirsiniz.

♥İzlanda Rehberi

♥Iceland Unlimited ile Güney İzlanda

♥Iceland Unlimited ile Golden Circle

♥Buzullara Yolculuk | Goecco ile Glacier Lagoon

♥İzlanda’da Mutlaka Yapılması Gereken 10 Şey!

♥Kuzey Işıkları Rehberi | İzlanda’da Muhteşem Bir Kuzey Işıkları Deneyimi

♥İzlanda’da nerede kaldık? Hlemmur Square

♥İzlanda’da nerede kaldık? Icelandair Hotel Marina

 

Beğeneceğin diğer yazılarımız

Yorum Yap