Kuzey Işıkları Rehberi | Kuzey Işıkları Nereden ve Nasıl Görülür?

tarafından Keyifliyim
0 yorum

Kuzey Işıkları Rehberi

Kuzey Işıkları’nı görmek için geldik İzlanda’ya!

Başardık da!

Kuzey Işıkları nasıl ve nereden görülür? Kuzey Işıkları nasıl oluşur? Kuzey Işıkları en iyi hangi ülkeden görülür diye merak ediyorsanız bu yazı tam sizin için!

Kuzey Işıkları’nın en iyi fotoğraflarını çekmek için ipuçlarını da aşağıya bıraktık!

Kuzey Işıkları

Bir diğer adı Aurora Borealis olan Kuzey Işıkları, kutup dairesi içindeki enlemlerde gözlenen doğa olayı –bize göre doğa üstü– dünya üzerindeki en mucizevi görüntülerden birini sunuyor. Kuzey Işıklarını karşınızda dans ederken gördüğünüzde bir kaç saniye nefesiniz kesiliyor. Doğanın sunduğu bu güzellik karşısında diliniz tutuluyor.

Biz Kuzey Işıkları’nı görmek için İzlanda’yı tercih ettik. Soğuk bir İzlanda gecesinde 11’den sabah 4’e kadar 5 saat boyunca karanlık bir deniz fenerinde el ele  tutuştuk ve üzerimizdeki dansı aşkla izledik.

Kuzey Işıkları’nı en keyifli şekilde görmek ve fotoğraflamak için önerilerimizi sizler için hazırladık.

Kuzey Işıkları nasıl oluşur?

Kuzey Işıkları’nı görme ihtimaliniz, kuzey manyetik kutbuna yaklaştıkça artıyor. Manyetik kutbun yakınlarında oluşan “aurora” genellikle yeşile yakın parlak bir renkte gözükürken, bazen de soluk kırmızı ve mor renklerini alabiliyor. En sık görüldüğü zamanlar gün dönümleri olarak biliniyor.

Solar rüzgarlarla oluşan güneş parçacıklarının atmosfere giriş yaparken etkileşime girmesi sonucu bu mucizevi doğa olayı gerçekleşiyor. Aurora Borealis yani “ruhların dansı” ile ilgili daha fazla teknik ve detaylı bilgi almak isterseniz Wikipedia’ya bakmanızı öneririz.

A post shared by Content Creator | (@keyifliyim) on

Kuzey Işıkları hangi ülkelerden görülür?

Kuzey Işıklarını görmek için kutup dairesi içerisindeki enlemlerde olan ülkelerde olmanız gerekir. Biz Kuzey Işıklarını görmek için İzlanda’yı tercih ettik ve gittiğimiz tarihlerde Aurora hareketliliğin çok yüksek olması sebebiyle eşssiz bir Kuzey Işıkları tecrübesi yaşadık.

İzlanda kuzey kutup dairesinde yer alıyor. İzlanda’nın büyüleyici doğasına ek olarak, Kuzey Atlantik Okyanusu’nda yer alan bu ada Kuzey Işıkları’nı görmeniz için de en doğru yerlerden birisi.

A post shared by Content Creator | (@keyifliyim) on

Aşağıdaki bölgeler arasında İzlanda sunduğu eşsiz doğası ve bize yaşattıkları ile kesinlikle favorimiz

Reykjavik, İzlanda

♥Svalbard

♥Laponya, Finlandiya

♥Tromso, Norveç

♥Jukkasjärvi, İsveç

♥Kuzey Kanada

♥İskoçya

Kuzey Işıkları ne zaman görülür?

Kuzey Işıkları , bir diğer adıyla Kutup Işıkları İzlanda’da Eylül – Mart ayları arasında görülebilir. Biz, Kuzey Işıklarını görmek için Şubat ayının ilk haftasını tercih ederken, son ayların en güçlü solar aktivitelerden birisinin olacağını ve havanın da muhteşem derecede açık, bulutsuz olacağını tahmin etmemiştik.

A post shared by Content Creator | (@keyifliyim) on

Kuzey Işıkları nasıl görülür?Kuzey_Işıkları_Rehberi_KuzeyIşıkları_Nasıl_Gorulur (1)

Iyonosferde meydana gelen ışımaları, Kuzey Işıklarını, görmek için 60-72 derece kuzey ve güney enlemleri arasında olmanız ve etrafınızın oldukça karanlık olması gerekli.

Kuzey Işıkları şehirden uzak, karanlık bir ve solar rüzgarların/aktivitenin yoğun olduğu bir gecede görülebilir. Tüm olasılıklar bir araya geldiğinde, havada bulutluluk da yoksa Kuzey Işıkları tüm ihtişamıyla gösterisi için sizi bekliyor olacak!

Kuzey IKuzey_Işıkları_Rehberi_KuzeyIşıkları_Nasıl_Gorulur (9)şıklarını görmek için Reykjavik’in yaklaşık 15 dakika dışında yer alan Grotta Lighthouse / Grotta Deniz Fenerine ulaştığımızda hayatımızın en unutulmaz saatlerini yaşıyorduk.

Deniz feneriyle ana karayı birbirine bağlayan bu geniş alanda, elimizde fotoğraf makinası ve tripod ile ışıkları izlemeye hazırdık. Biz bu seyahate tüm şansımızla gitmiştik, bu sebeple ilk günden ve gittiğimiz ilk andan itibaren önce ince bir yeşil çizgi belirdi, ardından gözümüz alıştıkça ve gece karanlığına yaklaştıkça ışıklar daha da belirgin oldu bir an Kuzey Işıkları bir fanus gibi yarım küre şeklinde tüm gökyüzünü sardı.

O an gerçekten paha biçilemezdi!

Kuzey Işıkları’nın ne zaman görülebileceğini nasıl takip ederim?

Kuzey Işıkları tek bir değişkene bağlı olmadığı için falcılık oynamak yerine bu doğa-üstü olayın ne zaman gerçekleşeceğini tahmin eden websiteleri ve mobil uygulamalar var. Bizim kullandıklarımızı sizle de paylaşmak isteriz.

♥Aurora app

♥Aurora forecast

♥Aurora notifier

♥Vedur.is websitesi

Kuzey Işıklarının fotoğrafı nasıl çekilir?

Kuzey Işıklarını gördüğünüzde sizde yaratacağı heyecanı ve şoku atlattıktan sonra bu güzel görüntüyü fotoğraflamak isteyeceğiniz için size bir takım önerilerimiz var.

Kuzey_Işıkları_Rehberi_KuzeyIşıkları_Nasıl_Gorulur (3)Kuzey_Işıkları_Rehberi_KuzeyIşıkları_Nasıl_Gorulur (7)

Kuzey Işıklarını fotoğraflamak için ihtiyacımız olan ekipman reçetisini yazıyoruz;

Profesyonel DSLR fotoğraf makinesi

Kuzey Işıkları fotoğraflarda görüldüğü kadar net ve yüksek doygunlukta gözükmediğinden uzun pozlama yapabileceğiniz, zamanlayıcısını ayarlayabileceğiniz iyi bir DSLR makineye ihtiyacınız olacak.Biz Canon 70D kullanıyoruz ve çok memnunuz!

İleri seviye, hızlı ve geniş açı bir lens

Elbette Iphone’unuz ya da kompakt makinenizle de fotoğraflar çekebilirsiniz. Fakat doğru bir lens ve doğru bir DSL makineyle mucizevi görüntüler çıkarabileceğinizi unutmayın. Zifiri karanlıkta, manuel ayarla sonsuza odaklanmış iyi bir lensle çektiğiniz görüntüleri gözünüzle dahi göremeyeceğiniz için her çektiğiniz fotoğraftan sonra çocuklar gibi zıplayıp, mutlu olacaksınız.

Biz İzlanda seyahatimize Tokina 11-16mm 2.8f geniş açı ve ileri seviye bir lensle gittik. Özellikle gece pozlamalarında düşük ISO seviyeleri, muhteşem keskinliği ve uzun pozlama kabiliyetleriyle düşündüğümüzün ve hayal ettiğimizin çok ötesinde fotoğraflar çekmemizi sağladı.

Canon + Tokina 11-16mm keyifliyim

İyi bir tripod

Kuzey Işıkları fotoğrafı çekmek için DSLR makineniz ve lensiniz ne kadar iyi olursa olsun, güçlü ve esnek bir tripodunuz olmazsa uzun pozlamalar esnasında hareket eden tripodunuz bulanık görüntülerin oluşmasına sebep olacaktır. Bu yüzden kompakt, kolay taşınabilir ve ayakları sağlam bir tripod almanızı öneriyoruz.Kuzey_Işıkları_Rehberi_KuzeyIşıkları_Nasıl_Gorulur (8)

Yedek piller ve yedek SD kart

Kuzey kutup dairesinde ve gece yarısında fotoğraf çektiğiniz için soğuktan piller bitebilir, SD kartlar arıza verebilir. Bu nadide doğa olayını kaçırmamak için yanınıza yedek pil ve SD kart almayı bizce unutmayın. Unutursanız da üzülmeyin, sevdiğinize sarılın ve anın tadını çıkarın! ♥

Diğer önerilerimiz

♥Sıkı giyinin , çok sıkı giyinin, çok çok çok sıkı giyinin. Biz kayak kıyafetlerimizi giydik ve çok doğru bir tercih yaptığımızı anladık.

♥Yanınıza tatlı, yiyecek ve içinizi ısıtacak içecekler alın.

♥Elleriniz için paketi açıldığında ısınan el ısıtıcılarından alın ve elleriniz çok üşüdüğünde mutlaka bunları kullanın.

♥Maceracısınız, gecenin bir yarısı Kuzey Işıklarını yakalamaya çıktınız. Siz yine de buzlanmaya dikkat edin ve bilmediğiniz bölgelere araştırmadan girmeyin. Biz Grotta deniz fenerine öneri ile ve birkaç fotoğrafçıyı takip ederek gittik.

Kuzey Işıklarını görmek ve keyifli anıları fotoğraflamak için sizler için hazırladığımız Kuzey Işıkları rehberimizi umarız beğenmişsinizdir. Siz de Kuzey Işıklarını yakalarsanız fotoğraflarınızda @keyifliyim olarak bizi etiketlemeyi unutmayın.

Sevgiler

 İzlanda ile ilgili diğer yazılarımız

♥İzlanda Rehberi

♥Iceland Unlimited ile Güney İzlanda

♥Iceland Unlimited ile Golden Circle

♥Buzullara Yolculuk | Goecco ile Glacier Lagoon

♥İzlanda’da Mutlaka Yapılması Gereken 10 Şey!

♥Kuzey Işıkları Rehberi | İzlanda’da Muhteşem Bir Kuzey Işıkları Deneyimi

♥İzlanda’da nerede kaldık? Hlemmur Square

♥İzlanda’da nerede kaldık? Icelandair Hotel Marina

Beğeneceğin diğer yazılarımız

Yorum Yap