Gracia’da Sokaklarda Kaybolmak: Devour Barcelona Market Turu!

tarafından Keyifliyim
0 yorum

Barcelona’da ne yenir, Barcelona’nın en iyi restoranları hangisi, Barcelona’da nerede yenir sorularına yanıtımız! Barcelona’da bir yerde yenmez, Katalan kültüründe yemekler hem geç başlıyor hem de herhangi bir restoranda uzunca süre oturmuyorlar. Barcelona-Gracia-Food-Toor-Devour-Neighbour-Food-Tour19

Biz de Barcelona turumuzda lokal gibi gezmek, Gracia’nın pazarlarını ve lokallerinin gittiği restoranları keşfetmek, Gothic ve El Born bölgelerinde turist gibi değil Katalan gibi dolaşmak istedik.

Barcelona-Gracia-Food-Toor-Devour-Neighbour-Food-Tour21

Gracia market turu yazımıza devam etmeden detaylı Barcelona Rehberi’miz için buraya da bakabilirsiniz.

Barcelona’da en keyif aldığımız anlardan birisi de Spanish Trails ile birlikte Barcelona’nın turistik kalabalığından uzaklaştığımız ve Gracia’da lokallerle beraber aile işletmelerinde tapasları tadarken, Vermut içerek midemizi dinlendirdiğimiz anlardı.

Barcelona-Gracia-Food-Toor-Devour-Neighbour-Food-Tour24

Katalan Yemek Kültürü

Barcelona’da yemek kültürü bizimkinden biraz farklı. Tek bir yerde oturup bir kaç servis yapılıp aynı yerde yemektense, farklı restoranlarda gezerek yemek yeniyor. Her yemek önce Vermut ile başlıyor.

Vermut mideyi yiyeceğiniz farklı tatlara hazırlıyor. Ardından bir restorana geçip, bir kaç parça tapas yiyorsunuz. Sonra o restorandan çıkıp, bir sonrakine 10 dakika kadar yürüyorsunuz. Sonra diğerinde başka bir tapas, yine yürüyüş, yeni bir restoran, yeni tatlar ve tekrar yürümeye devam. Böylece bir yandan yerken, bir yandan da sindiriminiz başlamış oluyor. Gerçek katalanlar gastronomi ve doğal yemek konusunda titizler. Yemeklerinde glutensiz ürünler kullanmaya çalışıyor, şeker yerine bal tüketmeyi tercih ediyorlar.

Gracia ve Market Turu

3 günlük Barcelona seyahatimizin zaman planına uyacak şekilde öğle arasında 2-3 saat geçireceğimiz Gracia Food & Market turunu seçtik.

Gracia hakkında biraz bilgi vermek gerekirse:

Gracia:

Barselona’nın turistik kent merkezinin kalabalığından uzak, büyüleyici Gracia Köyü’nü bulacaksınız.

Gracia otantik, lokal olarak kalmayı ve cazibesini korumayı başaran bir yer.  Dar sokaklarında Barselona’daki en lezzetli saklı restoranları burada bulurken, tam 18 tane keyifli meydanda dansları izleyebilir, barlarında oturarak sangrianızı yudumlayabilirsiniz.

Barcelona-Gracia-Food-Toor-Devour-Neighbour-Food-Tour17

Gracia’da neler yapılır?

Gracia Market Turu; size hem lokal lezzetleri tatma imkanı verirken, hem de bir lokalle Gracia’nın hikayesini ilk ağızdan dinleme şansı sunuyor! Biz tatlı, içten arkadaşımız Norah’ı çok sevdik! 🙂

Sabah saat 10 – 10:30 gibi başlayan market turunda;

  • Organik markette keyifli tapasları, etleri ve balık ürünlerini,
  • Cava , Vermut ve diğer lokal içecekleri,
  • Ödüllü lokal peynirleri ve Gracia’nın en eski pastanesine özel bademli kruvasanları,
  • Ara sokaklarda gizlenmiş 100 yıllık aile işletmesi Bodega’yı ve yiyeceklerini,
  • Yıllar önce Ortadoğu’dan buraya göç eden Arap asıllı Mustafa’nın aşk hikayesini ve aşkla yaptığı tatlılarını, tatlıcı dükkanını,

ve çok daha fazla keyifli anıyı biriktireceksiniz!

Unutmadan söyleyelim; bu keyifli, şehrin gizli sokaklarını keşfederken eşsiz yiyecekler tadacağınız turda çok fazla kişiyle gezmiyorsunuz. Bu sayede butik bir deneyim yaşıyorsunuz! Ayrıca gluten-free yiyecekler tercih ediyorsanız önden bilgi vermeniz durumunda sadece size özel ön hazırlık da yapıyorlar!Barcelona-Gracia-Food-Toor-Devour-Neighbour-Food-Tour6

Gracia rehberimizin hazırladığı restoran önerilerini ve  bizim katıldığımız Market Turunun haritası ve keşfettiğimiz noktaları da sizle paylaşıyoruz! Bizce çok değerli, lokal ipuçları içeriyor!

Gracia Market & Food Tour

Devour Tour’un websitesini inceleyerek size en uyan lokal turu seçebilirsiniz.

Barcelona Gracia Food Tour & Map Barcelona Restaurant Guide & Tips-1Barcelona Restaurant Guide & Tips-2

Keyifli anlar!

Gracia market turumuzun videosunu aşağıda izleyebilirsiniz! Keyifli seyirler!

Beğeneceğin diğer yazılarımız

Yorum Yap