Avustralya’da Yaşamak için 10 neden!

tarafından Keyifliyim
0 yorum

Keyifliyim olarak Eylül ayında Avustralya’yı 2 hafta içinde olabildiğince gezmeye çalıştık. Melbourne, Sydney, Queensland gibi başlıca merkezlerin hem şehir merkezlerini hem de doğal güzellikleri olan köşelerini gezdik.

Bizce bu uzak kıtayı çok özel kılan 10 özelliği sizler için yazdık!

Sizce Avustralya’yı ziyaret etmek ve Avustralya’da yaşamak için 10 neden nedir?1.

Hi , how are you today?

Amerika veya Avrupa’dan tanıdık gelen bu davranış Avustralya’ nın nezaketinde en başta!

Marketinden, benzincisine, otel resepsiyonistinden, Koala bakıcısına kadar herkes sizi gördüğünde hal hatır soruyor, nasılsın diyor ? Gelir, refah, iklim ve “no worries” | “rahat ol, hallolur” felsefesi ile herkes mutlu , herkes güleryüzlü!

Australia-Sydney-Opera-House-HarbourBridge15Gelir seviyesi, eşitlik!

Gece çıktığınız bir pub’da sohbet ettiğiniz kişi banka yöneticisi veya otoyol işçisi olabilir. Adil ve eşit gelir seviyesi ile herkesin eğlenmeye, dışarıda yemek yemeye, araba satın almaya imkanı var. Avustralya’da minimum maaş seviyesi 3000$+ üzerinde.

Yıllık alınan maaş yükseldikçe vergilendirmede artıyor. Dolayısıyla insanlar el emeği olan işlerde hem iyi kazanıyor, hem de sosyal yaşamlarına oldukça zaman ayırabiliyor. Türkiye ile kıyaslamak gerekirse, Türkiye’de asgari ücret ile ortalama 3 depo benzin alabilirken, Avustralya’da aracınızı 30 defa doldurabilirsiniz.

Australia-Queensland-AirlieBeach-Whitehaven-Beach3İklim, doğal imkanlar

Avustralya’da yaşam denince iklim en başta gelen sebeplerden birisi!

4 mevsim yumuşak iklimi ve doğal güzellikleriyle Avustralya soğuğu sevmeyenler için ideal. Brisbane ve Sydney’in aksine Melbourne’de 1 günde 4 mevsim yaşayabilseniz dahi hem havanın temizliği hem de genel olarak ılıklığı 1 yıl boyunca sürekli gülümsemenizi sağlıyor.

Australia-Hamilton-Island1Plajlar, Sörf, Dalgalar

Avustralya’nın en büyük yerleşim yerleri; Sydney, Melbourne ve Brisbane okyanus kıyısında yer alıyor. Hem şehiriçinde hem şehir dışında muhteşem plajlar hem yüzmek hem de sörf için bir cennet! Sydney’de yaşadığınızı düşünün, iş çıkışı Bondi Beach, Manly Beach’e gidip birşeyler içmek ve sörf yapmak hayal değil!Australia-Bondi-Beach

Güvende Hissetmek!

Hayatın her alanında kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Gece yarısı sokakta yürürken ya da sağlık hizmetlerinden yararlanırken. Bizce Avustralya’da yaşamak demek daha az kaygı ile daha güvende hissetmek demek!

Egzotik Destinasyonlara Yakın!

Evet, Avustralya başlı başına Dünya’nın geri kalanına çok uzak. Fakat burada yaşamanın bir avantajı Bali, Tayland, Yeni Zelanda ve yüzlerce egzotik ülke , adaya kolayca ulaşmanız. Belki size çok çekici gelmeyebilir ama bizce bu harika bir fırsat!
Australia-Hamilton-Island2

Dünya insanı olmak!

Evet, Avustralya’nın çok eskilere dayanan bir tarihi ve kültürü yok. Geçmişi 200 yıllık bir ülke,  kıtadan bahsediyoruz. Son 100 yılda olan büyümeyle ve göçle birlikte “Avustralyalı” diyebileceğimiz insanlar; Alman, İngiliz, Çin, Kore, Yunan, İtalyan kökenli. Herkes birbirine saygılı, herkes hoşgörülü. Hiçbir şehirde kimse birbirini renk, ırk,  köken veya saç renginden dolayı ayrıştırmıyor. Bizce bu çok ulusluluk keyifli bir eşitlik ve insanların birbirine olan saygısını beraberinde getiriyor.

Australia-Sydney-Opera-House-HarbourBridge1

No worries!

Rahat ol dostum, burası Avustralya. Beyaz yakalı bir çalışan veya bir işçi olun. Ülkenin genelinde “no worries” sorun yok, rahat ol felsefesi hakim! Türkiye’de mesai bitiminde eve gitmek bir lüksken, Avustralya’da bütün imkanlar ve şartlar insanların daha keyifli yaşaması için oluşmuş.Australia-Queensland-Whiteaven-Beach-Great-Barrier-Reef20

Nüfus dağılımı ve yaşam alanları

Avustralya’da yaşamak ferah büyük evler, şehirleri birbirine bağlayan uzun yollar demek!

7.692 milyon m2 büyüklüğündeki kıtadaki nüfus 23 milyon! Avrupa’nın tamamı kadar bir ülke düşünün ve nüfusu İstanbul kadar. Bu denge insanların evlerini, parklarını, ortak yaşam alanlarını, trafiğini, streslerini ve iç huzurlarını etkiliyor.  Australia-Big-Country

İş imkanları ve göçmen kabul programları

Avustralya’da el emeği çok değerli. Skilled immigrant programları ve meslek grupları sürekli güncelleniyor. Üstelik Avustralya bazı üniversite mezunlarına koşulsuz olarak 18 aya kadar oturma/çalışma izni veriyor.

Lisans, yüksek lisans veya mezuniyet sonrası kendinize uygun bir iş bulduktan sonra buraya başvurduğunuzda kabul edilmeme olasılığınız çok düşük. Ülkenin yetenekli iş gücüne ihtiyacı olduğu için emin olun çok değerli olacaksınız.

Australia-Sydney-Opera-House-HarbourBridge5

Beğeneceğin diğer yazılarımız

Yorum Yap