İzlanda, Ateş ve Buz | Mutlaka Yaşamanız Gereken 10 İzlanda Deneyimi

tarafından Keyifliyim
0 yorum

İzlanda, şüphesiz ki son yılların en popüler seyahat destinasyonlarından birisi. Doğa severlerin radarı altındaki İzlanda, bu kadar popüler olmasını sonuna kadar hakediyor.

Keyifliyim olarak bizim de “Bucket List”imizde olan İzlanda’yı Ocak ayında keşfettik! Kültürü, geçmişi, 30’un üzerinde aktif volkanı, buzul gölleri, herkesin hayallerini süsleyen Kuzey Işıkları, balina göçlerini izleme imkanı sunan sakin suları, sanılanın aksine çok da soğuk olmayan iklimi ile İzlanda Dünya üzerinde kendini soyutlamış özel bir ada.

İzlandada yapılacaklar, görülecek büyüleyici noktalar saymakla bitmez. Biz, 5 günlük seyahatimizde yaşadığımız en etkileyici deneyimleri sizin için topladık.

İzlanda ile ilgili detaylı İzlanda Rehberimize buradan ulaşabilirsiniz.

İzlanda’da mutlaka yaşanması gereken 10 deneyim!

Blue Lagoon , İzlanda

İzlanda Keflavik havalimanına indiğinizde Blue Lagoon yaklaşık 15 dakikalık mesafede sizi bekliyor. Blue Lagoon doğal yer altı kaynak suları ile çok büyük bir doğal havuz! Blue Lagoon’a yaklaştıkça sizi farklı bir koku karşılıyor. Sülfür kokusuna ilk başta alışmakta güçlük çekseniz de cilt için oldukça faydalı olan Blue Lagoon sularına kendinizi kolayca bırakıyorsunuz.

Blue Lagoon’a gitmeden önce mutlaka internet sitesinden rezervasyon yapmanızı öneriyoruz. Hem havalimanı hem de şehirden oldukça turist ağırlayan Blue Lagoon’a geldikten sonra elinize kadehlerinizi alıp kendinizi şımartabilirsiniz.

Glacier Lagoon |Buzul Gölü , Jökulsarlon

İzlanda yazımızda mutlaka şehirden çıkmanızı ve İzlanda’nın güney sahillerini keşfetmenizi önermiştik. Güney sahiline tur düzenleyen bir çok tur firması var. Biz Iceland Unlimited ve Goecco ile 2 farklı programa katıldık.

Goecco ile Express Ice Caving turuna katıldığımızda yaklaşık 6 saatlik bir yolculuktan sonra doğanın bize sunduğu en özel görüntülerden birisi bizi karşıladı. Buzul kütlelerinin yüzdüğü Jökulsarlon Buzul Gölüne geldikten sonra Ice Caving turu kapsamında sizi devasa lastikli araçlar alıyor ve Mars üzerindeymiş hissi veren kraterlerin arasından buzul mağaralarına girmek için devam ediyorsunuz.

A post shared by Content Creator | (@keyifliyim) on

Buzul Mağaraları ve Buzulların Üzerinde Yürüyün

Güney İzlanda rotasının en sonunda yer alan buzul mağaraları, içine girdiğiniz anda sizi büyülüyor. Masmavi ve donmuş bir su kütlesinin içinde dolaşmak, buzulların eriyişine tanıklık etmek başınızı döndürüyor! Çivili ayakkabılar ve özel ekipmanlarla buzul mağarası içinde keşifler yapıp, fotoğraflar çektikten sonra mağaradan çıktığınızda hava şartları da elverişliyse rehberinizi takip ederek uçsuz bucaksız buzulların üzerinde yürüme şansını yakalıyorsunuz. Buzullar üzerinde yürürken rehberi takip etmek çok önemli. Buzulların belirli yerleri ince olduğundan ve belli yerlerinde büyük çukurlar olduğundan çok dikkatli yürümek gerekiyor.

Kuzey Işıklarını yakala!

İzlanda kuzey kutup dairesinde yer alıyor. İzlanda’nın büyüleyici doğasına ek olarak, Kuzey Atlantik Okyanusu’nda yer alan bu ada Kuzey Işıkları’nı görmeniz için de en doğru yerlerden birisi.

Kuzey Işıkları , bir diğer adıyla Kutup Işıkları İzlanda’da Eylül – Mart ayları arasında görülebilir. Biz Şubat başını tercih ederken, son ayların en güçlü solar aktivitelerden birisinin olacağını ve havanın da muhteşem derecede açık, bulutsuz olacağını tahmin etmemiştik.

Kuzey Işıklarını görmek için Reykjavik’in yaklaşık 15 dakika dışında yer alan Grotta Lighthouse / Grotta Deniz Fenerine ulaştığımızda hayatımızın en unutulmaz saatlerini yaşıyorduk.

Gecenin karanlığında gözlerimiz önce yeşil ışıkların dansını yakalamaya çalışırken, yaklaşık 30 dakika içerisinde hafif gözüken bu ışıklar, tüm etrafımızı sardı ve izlediğimiz en özel dans gösterisini bize sundu! Kuzey Işıkları ile ilgili detaylı yazımız için buraya bakabilirsiniz.

İzlanda şelalerini keşfedin

Gulfoss, Skogafoss, Seljalandsfoss başta olma üzere İzlanda’da 50 civarında şelale var. Güney İzlanda’yı keşfe çıkın ve 60 mt yüksekten dökülen mucizevi şelalerin altında ıslanın.

Helikopterle buzulların üzerine çıkın

İzlanda 100.000 km2’ye yayılmış ve çok büyük bir bölümü hala bakir bir ada. İzlanda’da Reykjavik’ten kalkan ve hem keyfinize hem de bütçenize uygun birkaç helikopter turu var. Helikopter turuyla büyük buzulların üzerinde şampanyanızı yudumlayabilir, İzlanda’nın mucizevi doğasına kuş bakışı bakabilirsiniz. Helikopterle İzlanda’yı gezerken 30’un üzerindeki aktif yanardağın üzerinden alçak uçuş da yapabilirsiniz.

Kuzey Amerika & Avrupa Tektonik Fayında Dalış yapın

Golden circle içerisinde yer alan Thingvellir Milli Parkı’nde Kuzey Amerika ve Avrupa’ya aynı anda dokunabilir ve devasa bir fayın üzerinde dalış yapabilirsiniz.

İzlanda’nın karakteristik atlarını keşfedin, sevin

İzlanda’nın atları kısa boylu, güzel saçlı ve insan canlısı muhteşem yaratıklar! Reykjavik’in dışına çıkıp adayı keşfederken yol kenarında bu sevimli karakteristik atları görebilir ve sevebilirsiniz.

İzlanda’nın gayzerlerini keşfedin

İzlanda 30 civarında aktif yanardağı ile sürekli yaşayan bir ada. İzlanda’da birçok gayzer var fakat Golden Circle üzerinde yer alan “Ana Gayzer” içlerinde en aktif ve en büyüğü. 5 dakikada bir fışkıran büyük gayzeri görmek eşsiz bir deneyim.

Iceland-Golden-Circle-Tour-Reykjavik-Icelandunlimited57

Balinaları ve Puffinleri izleyin

İzlanda doğasının yanı sıra üzerinde ve etrafında yaşan muhteşem canlılarıyla da eşsiz bir ada. Doğru mevsimde gelirseniz sevimli Puffin kuşlarını ve göç eden Balinaları görebilirsiniz.

Iceland_Puffin

İzlanda ile ilgili diğer yazılarımız

♥İzlanda Rehberi

♥Iceland Unlimited ile Güney İzlanda

♥Iceland Unlimited ile Golden Circle

♥Buzullara Yolculuk | Goecco ile Glacier Lagoon

♥İzlanda’da Mutlaka Yapılması Gereken 10 Şey!

♥Kuzey Işıkları Rehberi | İzlanda’da Muhteşem Bir Kuzey Işıkları Deneyimi

♥İzlanda’da nerede kaldık? Hlemmur Square

♥İzlanda’da nerede kaldık? Icelandair Hotel Marina

Beğeneceğin diğer yazılarımız

Yorum Yap